X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Dział Regionalno – Badawczy

PRACOWNICY

Anna Brzezińska

E-mail

abrzezinska@mbp.bielawa.pl

Adres

Piastowska 19b, 58-260 Bielawa

Telefon

746450968

GODZINY OTWARCIA

Godziny otwarcia w czasie wakacji (od 3 lipca do 1 września 2023 r.): CODZIENNIE od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

CENNIK

  • bilet normalny – 2 zł
  • bilet ulgowy – 1 zł
  • usługa informacyjna – 20 zł

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna bądź e-mailowa.

LEKCJE MUZEALNE

Dział Regionalno-Badawczy zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych. W ofercie są ciekawie opracowane trzy tematy z historii Bielawy połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej.

Lekcje prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00.

Grupy zorganizowane do 25 os. proszone są o rezerwację telefoniczną min. 2 dni przed planowanym terminem spotkania. Za dyscyplinę grupy odpowiada opiekun.

Czas trwania lekcji ok. 1 godz.

Koszt lekcji 20 zł.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną oraz eksponaty pochodzące ze zbiorów Działu Regionalno-Badawczego. Podczas spotkania przedstawiona zostanie historia Bielawy w latach 1924-2014, czyli 90 lat uzyskania praw miejskich przez Bielawę

Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną. Lekcja muzealna połączona z pokazem filmu pt. „Bunt tkaczy”. Uczestnicy spotkania poznają historię wydarzeń rozgrywających się w Bielawie i Pieszycach w roku 1844 r.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o prezentację multimedialną. Lekcja muzealna z wykorzystaniem eksponatów pochodzących ze zbiorów Działu Regionalno-Badawczego. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię włókiennictwa w Bielawie.

ZBIORY

Biblioteka jako centrum kultury w mieście ma obowiązek gromadzenia i udostępniania zbiorów, ale poszła o krok dalej: 28 grudnia 2009 stworzony został nowy Dział Regionalno-Badawczy. Zadaniem tego działu jest zbieranie i katalogowanie zbiorów regionalnych: książek, kronik, pamiętników, map czy pocztówek oraz dokumentów życia społecznego – zdjęć, listów, prasy regionalnej, gazetek, folderów, informatorów. Dział regionalno-badawczy odpowiedzialny jest za proces dydaktyczny oparty na badaniach naukowych związanych z regionem. W ramach tego działu prowadzone są m. in. wywiady telewizyjne, nagrania audio, zdjęcia i zapisy rozmów z mieszkającymi w Bielawie i jej okolicach ludźmi. W nowym dziale można oglądać archiwalia związane z Bielawą. Znajdują się tutaj bogate zbiory zdjęć z bielawskich zakładów, w których szczególnie warte obejrzenia są sylwetki pracowników (najstarsze z 1946 r.) bądź zbiorcze zdjęcia załóg. Można przyjść do działu regionalnego i odnaleźć na zdjęciu twarz swoją, swoich rodziców, a nawet dziadków. Takie zdjęcia robią ogromne wrażenie. Ciekawie prezentują się także zdjęcia budynków zakładowych, maszyn włókienniczych czy sal tkalni i przędzalni. W zbiorach regionaliów znajdują się również zdjęcia z życia kulturalnego zakładów, a także zdjęcia redakcji Krosna. Niezwykle interesujące są zbiory map Bielawy z okresu przedwojennego i powojennego. Dużą część zbiorów stanowi dokumentacja techniczna budynków i maszyn „Bielbawu”. Każdy może przyjść do Biblioteki i w katalogu Czytelni znaleźć to, co go interesuje.

WIĘCEJ INFORMACJI