X-Frame-Options: SAMEORIGIN

VI Wyznania

W tym dziale znajdują się XIX- i XX-wieczne odznaki towarzystw sportowych, gimnastycznych (turnerskich), a także kolekcje medali i dyplomów za osiągnięcia sportowe.


Odznaka organizacji sportowej – turnerskiej (gimnastycznej) z 1896 r. „Turnverein Vorwärts Ober–Langenbielau 1896“ (Towarzystwo Turnerskie Naprzód Górna Bielawa 1896).

Odznaka wykonana z metalu, ma kształt tarczy podzielonej ukośnie na trzy pola w kolorach od góry czarny, biały, czerwony. W środkowym, białym polu, zgodnie z pochyłością pola, znajduje się napis: „Turnverein Vorwärts/ Ober–/ Langenbielau”. W najniższym, czerwonym polu, w układzie wertykalnym znajduje się data 1896, przedzielona dużą literą T.


Odznaka „Männer Turn V. Langenbielau E.V.” (Męskie Towarzystwo Turnerskie Bielawa) jest jeszcze bogatsza w ornamentykę.

Składa się jak poprzednia odznaka z identycznej tarczy choć zamiast daty wpisane są na całą tarczę dwie litery T i D. Dodatkowo u dołu pod tarczą znajduje się stylizowana szarfa o kształcie owalnym w którym wpisana jest nazwa: Männer Turn V. Langenbielau E.V. U góry odznaka zakończona jest owalnym symbolem z wpisanym krzyżem – symbolem niemieckich towarzystw turnerskich. Krzyż składa się czterech F, które znaczą: świeży, pobożny, wesoły, wolny (Frisch, Fromm, Fröhlich, Frei). Owalny symbol oplatają zielone liście dębu.


Odznaka za zajęcie piątego miejsca w zawodach sportowych organizowanych 5 września 1926 r. – „V. Preis Stahlhelm – Sportfest Langenbielau 5 . 9 . 26“.

Odznaka wykonana jest z brązu, w górnym polu znajduje się owalne pole wpisane w kwadrat w którym znajduje się wizerunek mężczyzny (do pasa) trzymającego liście laurowe – symbol zwycięstwa. U dołu odznaki w czterech rzędach mieści się napis: V. Preis/ Stahlhelm – Sportfest/ Langenbielau/ 5 . 9 . 26.


Tarcza bielawskiego zespołu sportowego „Włókniarz”.

Materiał: tkanina. Lata 50. – 70. XX w. [Sygn. BPM/0007/VI]


Tarcza bielawskiego klubu sportowego „Bielawianka” założonego w 1946 roku.

Na tarczy napis: „1946/ KS BIELAWIANKA”. Materiał: tkanina. [Sygn. BPM/0008/VI]


Odznaka bielawskiego Stowarzyszenia Sportów „Wintersportverein Langenbielau” założonego w 1912 roku (wcześniej: Schneeschuh-Klub).

Stowarzyszenie założył bielawianin Hermann Henkel (1869-1918). Materiał: metal. Ok. 1915 rok. [Sygn. BPM/0028/VI]