X-Frame-Options: SAMEORIGIN

III Apteka

Jeden z bardziej rozbudowanych działów na Śląsku, znajdują się tutaj m.in. eksponaty poświęcone działalności bielawskich aptek, które zaczęły funkcjonować od 1826 roku. Zobaczyć tutaj można najstarsze naczynia apteczne z przełomu XIX i XX wieku jak również grawerowane butelki z znakiem bielawskich aptek.


Słój apteczny

Wyprodukowany dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego. Początek XX w.  Kształt – okrągły, pionowy. Okrąg podstawy słoja – płaski, z lekkim wklęśnięciem w kształcie niewielkiego koła, w środku podstawy.  Ściany słoja w górnej części zaokrąglone, przechodzą w pionową szyjkę, rozszerzającą się u wylotu w okrągły kołnierz. Wylot słoja zatykany jest szklanym korkiem, w kształcie grzybka z okrągłym kapeluszem. Na bocznej ścianie słoja, naklejka koloru białego o kształcie owalnym, z napisem czarnymi, pogrubionymi literami. Kolor obiektu – biały, przezroczysty. Napis na naklejce: „Tinct. (wyżej) Catechu (niżej)”.


Korek z nadrukiem bielawskiej apteki „Kronen Apotheke”.

Napis na korku: ” KRONEN/ APOTHEKE/ Langenbielau”. Korek wykonany z gumy w kolorze białym. XIX w.


Butelka apteczna z wygrawerowaną koroną.

Początek XX w. [Sygn. BPM/0177/III]


Szklana strzykawka lekarska.

Materiał: szkło, metal, silikon. Druga połowa XX w. [Sygn. BPM/0271/III]


Pudełko apteczne na maść.

Pudełko dzierżoniowskiej apteki: „Stadt Apotheke”. Maść przygotowywana była przez tę aptekę. Właścicielem apteki był Euglen Artl. Pierwsza połowa XX w. [Sygn. BPM/0287/III]