X-Frame-Options: SAMEORIGIN

AKCJA ŻONKILE

AKCJA ŻONKILE W SZKOŁACH, BIBLIOTEKACH I INSTYTUCJACH KULTURY

19 kwietnia nasza biblioteka wzięła udział w akcji Żonkile upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wraz z wychowawcą i uczniami klasy Vc ESP nr 7 w Bielawie wzięliśmy udział w obchodach organizowanej od 11 lat przez @Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN #AkcjaŻonkile.

Po obejrzeniu stworzonego na potrzeby akcji filmu animowanego „Będę pisać”, opowiadającego o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu oraz wysłuchaniu opowiadania „Prawdziwi przyjaciele” Marcina Szczygielskiego, wykonaliśmy papierowe żonkile. Dlaczego właśnie te kwiaty? Żonkile są symbolem powstania w getcie warszawskim. Tradycję, by w rocznicę wybuchu powstania składać bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego zapoczątkował Marek Edelman. W ramach „Akcji Żonkile” wolontariusze co roku 19 kwietnia rozdają tysiące papierowych żonkili na ulicach Warszawy. Nasze spotkanie było częścią tej akcji i wyrazem naszej pamięci o obchodach 80 rocznicy tych dramatycznych wydarzeń.

Dziękujemy wychowawcy i młodzieży z ESP nr 7 za udział. Wy także przypnijcie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, weźcie udział w akcji.