X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Premiera e-booka Bogdana Nowickiego – Enneady

Bogdan Nowicki - Enneady

Wydanie tomiku wierszy Enneady Bogdana Nowickiego w wydawnictwie Bibliotheca Bielaviana Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie w serii literackiej Sudecka poezja i proza jest efektem wcześniej wydanej w tym wydawnictwie antologii Sudeckiej biblioteki impresje 2022. Wybór wierszy. Największym uznaniem wśród autorów antologii cieszyła się twórczość Bogdana Nowickiego. Tym samym zdobywając uznanie wśród poetów bielawskie wydawnictwo biblioteczne wydało tomik Bogdana Nowickiego.

Sięgając po tomik wierszy Enneady Bogdana Nowickiego uderza nas bogactwo tematyczne doskonale połączone kompozycyjnie w całość, to jak sacrum i profanum rzemiosła poetyckiego umiejętnie scalone w jeden metafizyczny spójny przekaz. Tworzące je wiersze dają nam rzeczywisty obraz szczerych przemyśleń, odważnych a jednocześnie na czasie, bez uciekania tylko i wyłącznie w przeszłość. Wspomnienia są ważne ale jako retrospekcje które dotyczą najczęściej osób jak „Pana N.” czy chwil zapamiętanych. Pathos dla poety: „jest krainą młynów, które skrzypią/ skrzydłami snów. Wrzeciona czasu mielą tutaj/ ziarna pamięci upadających liter”. To także pamięć po osobach których już nie ma: „Matka szoruje słoiki, ojciec usmażył konfitury, gdyby/ nie umarli, to by je dzisiaj zjedli”. „Ojciec był postacią pneumatyczną”, który wydaje się nie uczestniczył w życiu fizycznym lecz duchowym poety: „Nie huśtał mnie na drewnianych huśtawkach,/ nie kręcił na skrzypiących karuzelach/ (…) nie szusował ze mną na rowerze/ (…) nie widział (…) mnie od dnia/ urodzenia.”. Z kolei „babka była świetlistą meduzą/ (…) pełna wymarłych obrazów”. Ale poeta zauważa ulotne chwile natury w sposób niezauważalny dla innych: „skoszona trawa ma soczysty zapach./ nic już w niej nie piszczy. Żadnego dźwięku,/ żadnego powiewu źdźbła czekają w sobie/ na siano”.

Wgłębiając się w tomik Enneady Bogdana Nowickiego wgłębiamy się w poezję dojrzałą i wytrawną, godną uwagi konesera ars poetica. Poezja życiowa jak droga życiowa poety, podpowiada nam odbiorcom co jest ważne w życiu, co istotne.

Ściągnij ebooka!

Świeżo skoszona trawa ma soczysty zapach.

nic już nie w niej nie piszczy. Żadnego dźwięku,

żadnego powiewu; źdźbła czekają w sobie

na siano. (...)

 

Lutnia