X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Hugh John Lofting (1886–1947)

  • Kim był Hugh John Lofting? – brytyjski autor literatury dziecięcej, znany głównie jako twórca cyklu książek o rozumiejącym mowę zwierząt doktorze Dolittle.
  • Ile żył Hugh John Lofting? – 61 lat.
  • Jaki był Hugh John Lofting? – był pisarzem, ilustratorem, inżynierem i podróżnikiem. Od dziecka lubił wymyślać i opowiadać historie – najpierw swojemu rodzeństwu, potem swoim własnym dzieciom. Pracował, jako niezależny pisarz dla różnych czasopism. W czasie I wojny światowej walczył, jako żołnierz we Francji i Flandrii. Tam stworzył postać doktora Dolittle w listach do swoich dzieci, dzięki którym stał się sławny na całym świecie. W 1904 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam podjął studia w Instytute of Technology w Massachusetts. Jednakże przerwał je i wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował naukę. Po raz drugi wyjechał do Ameryki w 1912 r. W tym samym roku ożenił się i postanowił osiąść na stałe w USA. Jego pierwsza książka to „Historia doktora Dolittle”, którą sam zilustrował opowiada o mężczyźnie, który ma niesamowite zdolności. Potrafi rozmawiać ze zwierzętami jednoczenie się nimi opiekując.  Na podstawie przygód doktora powstaje wiele ekranizacji telewizyjnych oraz spektakli. Książka „Doktor Dolittle” uczy swoich czytelników miłości do wszystkich zwierząt, szacunku i pokory. Zwierzęta, którym pomagamy i dobrze traktujemy mogą stać się naszymi przyjaciółmi i pomóc nam w trudnym wyzwaniu.

Nasza biblioteka zaprasza, jeżeli ktoś chciałby przypomnieć sobie, jaki przebieg miała ta ciekawa historia, może przeczytać opowieść „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz inne części serii. Bohaterowie to przede wszystkim zwierzęta. Każdy z nich jest wyjątkowy, obdarzony cechami, które są przynależne ludziom. Papuga Polinezja, kaczka Dab-Dab, pies Jip, małpka Czi-Czi, świnka Geb-Geb, sowa Tu-Tu.

Postscriptum, PS

Hugh John Lofting otrzymał Medal Newbery w 1923 roku, upamiętniający jego niezapomniany wpływ na literaturę dziecięcą. Lofting napisał także kilka książek dla dorosłych. Indywidualista i pacyfista. Brytyjczyk z pochodzenia, Amerykanin z wyboru.