X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Lucy Maud Montgomery (1874 – 1942)

Lucy Maud Montgomery (1874 – 1942)

  • Kim była Lucy Maud Montgomery? – kanadyjska pisarka z Wyspy Księcia Edwarda. Znana jako autorka cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza.
  • Ile lat miała Lucy Maud Montgomery? – 67 lat.
  • Jaka była Lucy Maud Montgomery – Maud (nie znosiła imienia Lucy) okazała się pilną uczennicą. Czas wolny spędzała na pisaniu wierszy oraz dziennika. Prowadziła dom, pomagała w pracy mężowi oraz zajęła się działalnością literacką. Uważana za ciepłą i pogodną osobę, cechowała się ogromną wrażliwością. Cierpiała na tzw. „smutek duszy”.

„Ania z Zielonego Wzgórza” jest znana na całym świecie. Montgomery napisała jeszcze dwadzieścia innych książek. Ich bohaterami są między innymi Emilka oraz Pat. W zasobach naszej biblioteki uważny czytelnik znajdzie biografię i pamiętniki autorki. W ostatnich latach wydano książki „Droga do Zielonego Wzgórza” Budge Wilson (początek historii Ani z Zielonego Wzgórza)  oraz „Maryla z Zielonego Wzgórza” Sarah McCoy (poznajemy Marylę Cuthbert jako kobietę aktywną, wiodącą życie na swoich prawach).

Postscriptum, PS

W 2022 roku ukazał się nowy – wierniejszy, niż poprzednie, ale i wzbudzający wiele kontrowersji – polski przekład najbardziej znanej książki Lucy Maud Montgomery pod tytułem „Anne z Zielonych Szczytów”.