Archiwum Regionalne

Anna Brzezińska

Piastowska 19b, 58-260 Bielawa

poniedziałek – piątek: 9.00-16.00

czwartek, sobota, niedziela: NIECZYNNE

KONTAKT 📞 74 645 09 68

MAIL ✉️ mbp.bielawa@gmail.com

Archiwum Regionalne

***

Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie pełni rolę nie tylko wypożyczalni i czytelni, ale również uczestniczy w szerzeniu kultury i sztuki poprzez udostępnianie swoich zasobów – szczególnie związanych z regionem. Dlatego też 28 grudnia 2009 r.  w dawnym biurowcu „Bielbawu” przy ul. Piastowskiej 19, powołano do życia jedenz nowych działów bielawskiej Biblioteki Bielawską Placówkę Muzealną. Podobnie czyniły dawniej inne biblioteki – tak powstawały m.in. zbiory biblioteki w Rapperswilu czy lwowskiego Ossolineum. Dzięki pietyzmowi pracujących kiedyś w bibliotekach ludzi  dotrwały do dziś liczne pamiątki przeszłości.

Znający wartość gromadzenia przez lata zbiorów bibliotecznych bielawscy bibliotekarze od podstaw stworzyli nasze muzeum. Obecnie wydzielonych jest 11 działów, w których znalazły się zbiory poświęcone bielawskim wydawnictwom, fotografom, turystyce, teatrom, muzyce, sztuce, przemysłowi i wyznaniom. Dużo miejsca poświęcono sportowi tak przedwojennemu, jak i temu z dnia wczorajszego. Wszyscy odwiedzający to miejsce mogą poznać dawne życie codzienne Bielawy.

Gromadzenie i inwentaryzowanie zabytków kultury duchowej i materialnej mieszkańców Bielawy i okolicznych miejscowości stworzyło podwaliny pod działalność naukową – jako materiał do badań naukowych i publikacji książkowych. W ten sposób Bielawa przyciąga młodych naukowców, którzy opracowywują historię Bielawy i regionu, a efekty ich pracy znaleźć można w roczniku bielawskim „Bibliotheca Bielaviana” – piśmie wydawanym przez bielawską Bibliotekę.

Bielawska Biblioteka jako centrum kultury w mieście ma obowiązek gromadzenia i udostępniania zbiorów, ale poszła o krok dalej: w Czytelni w budynku głównym MBP przy ul. Stefana Żeromskiego 43 stworzony został nowy dział regionalno-badawczy. Zadaniem tego działu jest zbieranie i katalogowanie zbiorów regionalnych: książek, kronik, pamiętników, map czy pocztówek oraz dokumentów życia społecznego – zdjęć, listów, prasy regionalnej, gazetek, folderów, informatorów. Dział regionalno-badawczy odpowiedzialny jest za proces dydaktyczny oparty na badaniach naukowych związanych z regionem. W ramach tego działu prowadzone są m. in. wywiady telewizyjne, nagrania audio, zdjęcia i zapisy rozmów z mieszkającymi w Bielawie i jej okolicach ludźmi. W nowym dziale można oglądać archiwalia związane z Bielawą. Znajdują się tutaj bogate zbiory zdjęć z bielawskich zakładów, w których szczególnie warte obejrzenia są sylwetki pracowników (najstarsze z 1946 r.) bądź zbiorcze zdjęcia załóg. Można przyjść do działu regionalnego i odnaleźć na zdjęciu twarz swoją, swoich rodziców, a nawet dziadków. Takie zdjęcia robią ogromne wrażenie. Ciekawie prezentują się także zdjęcia budynków zakładowych, maszyn włókienniczych czy sal tkalni i przędzalni. W zbiorach regionaliów znajdują się również zdjęcia z życia kulturalnego zakładów, a także zdjęcia redakcji Krosna. Niezwykle interesujące są zbiory map Bielawy z okresu przedwojennego i powojennego. Dużą część zbiorów stanowi dokumentacja techniczna budynków i maszyn „Bielbawu”. Każdy może przyjść do Biblioteki i w katalogu Czytelni znaleźć to, co go interesuje.