Pierwsze spotkanie Miejskiego Klubu Historycznego za nami!

Podczas spotkania Klubu omówiliśmy najważniejsze tematy historyczne, którymi będziemy zajmować się podczas naszych spotkań. Zasygnalizowane tematy historyczne nie są dostatecznie znane lub mamy o nich wiedzę szczątkową.

Spotkania o charakterze warsztatów pozwolą na szczegółowe przeanalizowanie dostępnych nam źródeł, map, wspomnień i opracowań związanych z omawianymi wątkami. Pozwoli nam to na poznanie i ustalenie aktualnej wiedzy w temacie.

W pierwszym kwartale 2024 r. zajmować będziemy się m.in.:

• zagadnieniem dawnej zabudowy i zagospodarowania przestrzeni dworskiej przy zamku Sandreckich – ustalimy zasięgi granic zabudowy dworskiej, charakter budynków i ich architekturę co pozwoli na stworzenie wizualizacji zabudowy dworskiej w 3D,

• zajmiemy się również przedwojennym zagospodarowaniem Góry Parkowej, od strony zagospodarowania turystycznego, rekreacyjnego i militarnego. Przeanalizujemy ukształtowania terenu, budynki, pamiątkowe kamienie,

• kolejny temat to obiekty militarne, a dokładnie szczeliny przeciwlotnicze, które powstały podczas ostatniej wojny światowej. Przeanalizujemy ich konstrukcje, lokalizację i stworzymy mapę Bielawy z naniesioną ich lokalizacją,

• podczas naszych konwersatoriów będziemy na bieżąco analizować zdjęcia i pocztówki z miejscami i budynkami niezidentyfikowanymi i niezlokalizowanymi.

Jeżeli interesuje Cię historia Bielawy zapraszamy na nasze kolejne spotkanie 14 lutego 2024 r., godz. 14.00 Dział Regionalno-Badawczy MBP przy ul. Piastowskiej 19b.