X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Uwaga! Uwaga!

Uwaga! Uwaga!

„Idzie luty, podkuj buty” czyli najzimniejszy miesiąc w roku. Przyjdź szybciutko do naszej biblioteki po książki, a później zaszyj się w ciepłym kątku i delektuj niesamowitymi historiami

Tym razem zapraszamy do podróżowania w czasie. Książki te polecamy tym, którzy cenią i lubią historię, oraz tym, którzy za nią nie przepadają.

Wyobraźcie sobie, że macie szesnaście lat i powierzono wam ważne zadanie, tak jak Bolkowi II. Po śmierci ojca zostaje władcą księstwa świdnickiego. Tymczasem Jan Luksemburski, roszczący sobie prawa do polskiej korony, idzie na przełaj, przez księstwa śląskie, by wspomóc zakon krzyżacki w wojnie przeciw Litwie. Czy Bolko zdoła go zatrzymać? Zaspokoicie swoją ciekawość po przeczytaniu książki Grażyny Bąkiewicz „Bolko Mały”. Grażyna Bąkiewicz jest również autorką cyklu książek historycznych „Zdarzyło się w Polsce” oraz znakomitej, nagrodzonej powieści o czasach Piastów „Mówcie mi Bezprym”.

Słyszeliście może coś o Bezprymie? Jeśli to co wyśledzili historycy, jest choć po części prawdą, to życie tego chłopaka było niezwykłe. Wiadomo tylko, że był najstarszym synem Bolesława Chrobrego i ojciec nie jemu, ale młodszemu synowi, znanemu jako Mieszko II, przekazał władzę. Dlaczego? Tajemnicza sprawa. Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik. Informacje dotyczą szczególnie czasów, gdy Bezprym był nastolatkiem. Cofnijmy się więc o tysiąc lat i towarzyszmy przez chwilę chłopcu, który mógł być królem, a został Bezprymem. Sięgnijcie po książkę Grażyny Bąkiewicz „Mówcie mi Bezprym” i zostańcie detektywem śledzącym ślady historii.

Kiedy podczas warsztatów archeologicznych w muzeum Piotrek znajduje tajemnicze drewienko, nie przypuszcza, że właśnie wszedł w posiadanie narzędzia do przenoszenia się w czasie. Razem ze starszym bratem Tomkiem wyruszają w podróż do średniowiecza czasów Mieszka I, któremu towarzyszą w najważniejszych momentach życia. Stają się świadkami postrzyżyn księcia, jego chrztu i poznają historię najważniejszych bitew. Chłopcy przekonują się, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy… Kto jest prawdziwym właścicielem drewienka? I czego chce od chłopców tajemniczy pogański kapłan? Tego dowiecie się z książki Magdaleny Koziarek „Mieszko I. Tajemnicze drewienko”.

dav