X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Longin Jan Okoń (1927-2020)

Longin Jan Okoń (1927-2020)

  • Kim był Longin Jan Okoń? – pisarz, poeta, autor utworów dla młodzieży. Był też znanym regionalistą. Jest uważany za czołowego inicjatora i organizatora życia literackiego w Chełmie.
  • Ile żył Longin Jan Okoń? – 92 lata.
  • Jaki był Longin Jan Okoń? – pomagał każdemu, kto go o to poprosił. Mądry, serdeczny człowiek. Z książek najbardziej chyba znana jest seria jego powieści młodzieżowych o indiańskim wodzu Tecumsehu. Trylogia indiańska to zajmująca lektura, która trafi w gusta nie tylko fanów powieści przygodowych. Ta fascynująca książka jest uważana za jedną z najlepszych powieści przygodowych o Indianach i walce Indian o wolność oraz klasykę powieści historyczno-przygodowych, a dla wielu pokoleń to ulubiona książka młodości. Longin Jan Okoń był bardzo popularnym pisarzem – jego książki, zwłaszcza trylogia o wielkim indiańskim wodzu, Tecumsehu, („Tecumseh”, „Czerwonoskóry generał”, „Śladami Tecumseha”), stały na półkach księgarskich obok książek Karola Maya, Alfreda Szklarskiego czy Sat–Okha.

Nasza biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą indiańską do wypożyczania książek autora dostępnych w księgozbiorze biblioteki. Oto tytuły: Tecumseh, Czerwonoskóry generał, Śladami Tecumseha, Płonąca preria, Przełęcz Grozy, Legendy chełmskie, Miłość silniejsza niż śmierć.

Postscriptum, PS

Longin Jan Okoń rozmiłowany w kulturze i urokach Ziemi Chełmskiej i Lubelskiej. W 2012 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Chełm. Jest również kawalerem Orderu Uśmiechu (międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość).