X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Wanda Chotomska (1929-2017)

Wanda Chotomska (1929-2017)

  • Kim była Wanda Chotomska? – polska poetka, pisarka, autorka ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Idolka z dzieciństwa pokoleń Polaków.
  • Ile żyła Wanda Chotomska? – 87 lat.
  • Jaka była Wanda Chotomska? – zawsze była pełna młodzieńczej energii i zawsze znajdowała wspólny język z dziećmi. Nie była wobec najmłodszych bezkrytyczna, ale kiedy znalazła się wśród małych czytelników, natychmiast stawała się cierpliwa i energiczna. Nie lubiła opowiadać o swoim życiu prywatnym, wobec obcych utrzymywała dystans i nie dopuszczała do niepotrzebnej poufałości. Mistrzyni rymu, rytmu i zabawy słowem. Zawsze elegancka, świetnie ubrana, nosiła gustowną biżuterię.

Nasza biblioteka posiada starsze i nowsze wydania książek i na życzenie wypożycza ciekawym czytelnikom znakomite zbiory wierszy lub opowiadań Wandy Chotomskiej – utalentowanej, zabawnej i ciepłej autorki. Zachęcamy dzieci do czytania, samemu lub z rodzicem. Może na dziś propozycje: „Bajki z 1001 dobranocy”, „Kram z literkami”, „Kareta z piernika”,  „Legendy polskie”, „Panna Kreseczka”, „Pan Motorek”, „Leonek i lew”, „Tadek Niejadek”, „Wiersze pod psem”.

Postscriptum, PS

Wanda Chotomska do historii przeszła jako autorka „Jacka i Agatki”, bijącej rekordy popularności pierwszej dobranocki dla dzieci pokazywanej w Telewizji Polskiej od 1962 roku. W 2016 roku  ukazała się pierwsza biografia pisarki „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” Barbary Gawryluk.

„Szwedzi mają Astrid Lindgren. Finowie Tove Jansson, a Polacy – Wandę Chotomską. Naprawdę nie wyszliśmy na tym źle” mówił Grzegorz Kasdepke.