X-Frame-Options: SAMEORIGIN

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”

W naszej bibliotece w dniach 31 maja, 2 i 3 czerwca zorganizowane zostały spotkania z dziećmi z bielawskich przedszkoli.

31 maja gościem specjalnym była Ewa Glura – Honorowy Obywatel Miasta Bielawa.  Przedszkolaki wysłuchały kilku opowiadań o rezolutnej dziewczynce, która kocha swoje miasteczko i dba o swoje otoczenie. Maniutka usłyszawszy o nadciągającej katastrofie klimatycznej postanawia uratować świat! – „Maniutka ratuje świat” Joanna Krzyżanek. „Pszczółki” i „Zajączki” ze Sportowego Przedszkola Niepublicznego wraz z nauczycielkami serdecznie podziękowały za zaproszenie do biblioteki zostawiając kartkę z odciśniętymi paluszkami. Dzieci ze spotkania zapamiętają subtelną interpretację „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz tekst piosenki Ekoświrka, który uczy nas, jak o środowisko dbać. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie kukiełkowe „Sceny z życia smoków”.

2 czerwca wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Florczak spędził czas z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Montessori z Oddziałami Integracyjnymi. Spotkanie rozpoczęto recytacją kultowego utworu „Lokomotywa” Juliana Tuwima i rozmową o pociągach. Grupy „Biedronki” i „Misie” po wysłuchaniu kilku wierszy o ekologii, chętnie odpowiadały na pytanie – Jak można oszczędzać wodę? (Prysznic zamiast kąpieli w wannie / Zakręcanie wody podczas mycia zębów). Było interesująco, a dzięki wesołym tekstom dzieci utrwaliły sobie wiedzę o dbaniu przyrody. Wiersze „Drzewo” oraz „Nowa moda” Małgorzaty Strzałkowskiej i poznanie Ekonieboraka zaprosiły do swego świata i pokazały, że dorośli też popełniają ekologiczne grzechy. Pan Jarek jak zawsze stworzył wszystkim małym i dużym słuchaczom wspaniałą zabawę literacką. Przedszkolaki na zakończenie obejrzały przedstawienie o smokach Teatrzyku „Kukiełkowo”.

3 czerwca zaproszona Jadwiga Stępień przedstawiła maluchom z Przedszkola Publicznego nr 3 kilka utworów związanych z przyrodą: „Bajka o słońcu” i „Bajka o drzewie” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Bajeczki z serii Zielone Bajki okazały się magiczne, ekologiczne i zabawne. Nasza gościni wspaniale poprowadziła rozmowę z dziećmi, o słońcu i porach roku oraz o dbaniu o drzewa i roślinność. Nie obyło się bez zabaw z ruchem. Grupa „Zajączki” zaśpiewała piosenkę ekologiczną i przedstawiła scenkę „U sowy”. Maluchy zachwyciły wiedzą o segregacji śmieci i były ciekawe wiadomości o świecie przyrody. A wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima (symboliczny hymn Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom) recytowały razem z panią Jadwigą. Krówka Stokrotka i kózka Dorotka z ostatniej czytanej historyjki dla dzieci pokazały jak szanować przyrodę. Ostatnim punktem wesołego spotkania był biblioteczny Teatrzyk „Kukiełkowo” z niesamowitymi smokami, ich przyjaciółką żabą i wystraszoną kurą.