X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Michael Bond (1926 – 2017)

Michael Bond (1926 – 2017)

  • Kim był Michael Bond? – jeden z najpopularniejszych brytyjskich autorów książek dla dzieci. Twórca ukochanego Misia Paddingtona. Był autorem materiałów do scenariusza filmów: Paddington, Paddington 2, Miś Paddington.
  • Ile lat żył Michael Bond? – 91 lat.
  • Jaki był Michael Bond? – miał wielką wyobraźnię i był niezwykle zabawny. Podczas II wojny światowej służył w Royal Air Force, a po wojnie pracował dla BBC jako operator kamery. Nigdy nie myślał o pisaniu książek dla dzieci. Jednak, kiedy rozpoczął pisanie fikcyjnych opowiadań dla dzieci, w których występuje postać Misia Paddingtona, jego pierwsza książka została opublikowana w 1958 roku, a ostatnia w 2017 roku, na przestrzeni 59 lat. Córka pisarza Karen Jankel powiedziała, że „Paddington i jego inne postacie były dla niego tak realne, że stał się żywy dla wszystkich innych”. Po śmierci autora, która nastąpiła po krótkie chorobie w domu, podzieliła się refleksją, „Dla mnie był najwspanialszym ojcem, jakiego można sobie wyobrazić, więc oczywiście nasza strata jest osobista […] Dla niego pisanie było jego życiem. To było cudowne, że mógł kontynuować pisanie do końca”.

Nasza biblioteka posiada serię o Misiu Paddingtonie, pewnym niedźwiadku z Peru lubiącym marmoladę. ZAPRASZAMY DO LEKTURY. Nikt się nie zawiedzie!

Postscriptum, PS

Na całym świecie sprzedano ponad 35 milionów książek o Paddingtonie, a bohaterowie pojawiali się także w filmach i telewizji. Twórca wesołego i nieco naiwnego niedźwiadka Michael Bond, w 1997 roku został za swoje zasługi uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.