Podsumowanie projektu „Zapomniany wątek”

5 października 2020 r. w Teatrze Robotniczym odbyło się podsumowanie projektu pod nazwą „Zapomniany wątek”. Został on zrealizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 przez Dział Regionalno-Badawczy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie.

W uroczystości udział wziął zastępca burmistrza Bielawy Aleksander Siódmak, dyrektor MOKiS-u Jan Gładysz, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bielawy oraz inni zaproszeni goście.

Głównym zadaniem projektu „Zapomniany wątek” było i jest ocalenie tradycji tkactwa ręcznego rozwijającego się od XVII w. w Bielawie i okolicach. Oparty na tym tkactwie przemysł włókienniczy trwał tu od wieku XIX i przestał istnieć w XXI w. w wyniku przemian ustrojowych w Polsce. Dzisiaj w Bielawie przemysłu włókienniczego już nie ma, ręczne tkactwo powoli zanika, stąd też narodził się pomysł na warsztaty tkackie, z nauką ręcznego tkania. Dzięki warsztatom chcieliśmy też przywrócić praktyczne znaczenie takich słów, jak osnowa, wątek czy czółenko.

W ramach tego projektu odbyły się warsztaty tkackie prowadzone przez Magdalenę Hryniewicz, których uczestnikami byli zarówno dzieci i młodzież szkolna, jak również dorośli. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać historię i symbolikę tkactwa w Bielawie oraz na ramkach tkackich samodzielnie uczyli się dawnego rękodzieła. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić, szczególnie młode pokolenie, do poznawania lokalnego dziedzictwa. Projekt „Zapomniany wątek” już się zakończył, ale warsztaty tkackie zostaną, będą prowadzone cyklicznie jako stały program pracy Działu Regionalno-Badawczego. W trakcie trwania projektu uruchamiane było prawdziwe krosno tkackie. Zajęły się tym panie Jadwiga Stępień i Anna Brzezińska, które z mozołem i ogromną cierpliwością podjęły próbę odtworzenia dawnego warsztatu tkackiego. Prowadzone prace, ćwiczenia przy takim warsztacie nauczą zasad wiązania osnowy, przygotowanie wątku tkackiego, posługiwanie się czółenkiem.

W ramach projektu odbyła się również wycieczka do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, gdzie można było zapoznać się z zabytkami związanymi z obróbką włókien oraz z przedmiotami używanymi do ręcznej, chałupniczej produkcji przędzy i tkanin.

W ramach tego podsumowania odbył się wykład historyczny dra Rafała Brzezińskiego o tkactwie ręcznym w Bielawie, a po wykładzie można było obejrzeć wystawę składającą się z prac uczestników projektu.

Do 21 października 2020 r. wystawę można oglądać w Dziale Regionalno-Badawczym przy ul. Piastowskiej 19b.