Pokot

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o głośnym filmie Agnieszki Holland i Kasi Adamik pt. „Pokot”. Produkcja, która wywołała wiele kontrowersji powstała w 2017 roku i oparta została na motywach powieści Olgi Tokarczuk zatytułowanej „Prowadź swój pług przez kości umarłych” z 2009 roku.

„Pokot” to dramat z mrocznym wątkiem kryminalnym rozgrywający się w małej osadzie na skraju Kotliny Kłodzkiej. Zamkniętą społecznością, podporządkowaną lokalnemu układowi, wstrząsa seria morderstw, których ofiarami padają lokalni kłusownicy i myśliwi. Uwikłana w te wydarzenia zostaje główna, nieco ekscentryczna, bohaterka filmu, Janina Duszejko. Emerytowana inżynierka, która uczy w wiejskiej szkole dzieci języka angielskiego, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami, rozpoczyna własne śledztwo…

Obraz wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland wywołał niewątpliwie wiele skrajnych emocji. „Pokot”, pokazywany i nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach, spotkał się także z falą ostrej krytyki.Naszym zdaniem „Pokot” to mocny i złożony film o ludzkiej wrażliwości, potępiający przede wszystkim okrucieństwo wobec zwierząt, zło i nieprawość. Na szczególną uwagę zasługuje wybitna kreacja Agnieszki Mandat wcielającej się w rolę Janiny Duszejko oraz niezwykłe, klimatyczne zdjęcia bliskich nam Sudetów.

W Wielki Piątek, 29 kwietnia 2024 r., biblioteka czynna będzie w godzinach 8.00-16.00.
Nie zapomnijcie odwiedzić w tym tygodniu biblioteki i wybrać sobie lekturę na święta!

Dyrektorka i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie życzą wszystkim użytkownikom i przyjaciołom biblioteki wesołych świąt!