Jacek Dehnel „Lala”

W kameralnej atmosferze przebiegło kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiałyśmy o wyjątkowej powieści Jacka Dehnela pt. „Lala”.

Tytułową „Lalą” jest babcia autora, Helena Bieniecka, kobieta niezwykła, która zwykła mówić o sobie, że „zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia”. Bohaterka, wyprzedzająca swoją epokę, snuje niezwykle barwną opowieść o swoim życiu, wielokulturowej rodzinie i minionych jakże burzliwych czasach. Pełna zabawnych anegdot historia przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami minionego stulecia, a narracja seniorki rodu przeplata się z narracją wnuka.

„Lala” to niezwykła saga, powieść nie tylko o budowaniu własnej tożsamości, ale także o przemijaniu i odchodzeniu. „Lala” jest powieścią niezwykle dojrzałą, styl i kultura języka robią jeszcze większe wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę młody wiek autora.