X-Frame-Options: SAMEORIGIN

Dwanaście srok za ogon

Stanisław Łubieński, o którym rozmawiałyśmy podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki jest absolwentem kulturoznawstwa oraz ukrainistyki, pisarzem i publicystą. Na rynku wydawniczym debiutował w 2012 roku biografią zatytułowaną „Pirat stepowy”, w której opisuje życie legendarnego ukraińskiego rewolucjonisty Nestora Machno. Jego kolejna książka – „Dwanaście srok za ogon” – odzwierciedla z kolei wielką ornitologiczną fascynację autora.

„Dwanaście srok za ogon” to książka wyjątkowa. Jest to zarówno reportaż jak i piękna gawęda o świecie, który choć istnieje w zasięgu wzroku, bywa niestety przez wielu niezauważany. Ten niezwykle fascynujący zapis obserwacji życia ptaków, ale także liczne dygresje i nawiązania autora do literatury, sztuki czy filmu urzekły ogromnie wszystkie uczestniczki spotkania. Autor sprowokował nas również do dyskusji o postępującej degradacji przyrody oraz inwazyjnej postawie człowieka wobec środowiska naturalnego.

Książce „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego w 2017 przyznano nagrodę publiczności Nike. Stanisław Łubieński jest z pewnością wielkim pasjonatem i orędownikiem ptaków, ale przede wszystkim jest ich zagorzałym obrońcą. Pozycja niewątpliwie godna polecenia.