Jak korzystać z naszej biblioteki

Jak zapisać się do naszej biblioteki?

Zapisać się do biblioteki może każdy chętny, za okazaniem dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Osoby niepełnoletnie zapisuje opiekun prawny. Opłata za ważną bezterminowo kartę wynosi 3zł. Czytelnicy spoza powiatu dzierżoniowskiego zobowiązani są dodatkowo do zapłaty zwrotnej kaucji w wysokości 50zł.

W przypadku utraty karty, należy wykupić nową (z nowym numerem) w cenie 5 zł.

Karta ważna jest w całej bibliotece, czytelnicy mogą korzystać z wielu działów w jednym czasie. W większości działów zapewniamy wolny dostęp do półek.

Interesujące pozycje można także zamawiać i rezerwować elektronicznie.

Jak wyszukiwać i zamawiać zbiory w katalogu on-line?

Na stronie głównej katalogu w okienku wyszukiwania zaznaczamy miejscowość i wpisujemy tytuł poszukiwanej pozycji, autora lub temat, jaki nas interesuje. Możliwe jest wyszukiwanie według różnych kryteriów – wybieramy je po przejściu do „Wyszukiwania zaawansowanego”: dokładny tytuł, słowa w tytule, autor, hasło przedmiotowe (czyli temat). Możliwe jest łączenie pól, ich wykluczanie czy wyszukiwanie egzemplarzy zawierających co najmniej jedno ze słów lub fraz wpisanych w oknie wyszukiwania (za pomocą komend AND, NOT oraz OR). Po wybraniu kryterium wyszukiwawczego i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy klikamy przycisk „Szukaj”.

Znajdziemy tam następujące informacje: rodzaj dokumentu, tytuł, autor, rok i miejsce wydania. Lokalizacja książki w bibliotece – dział, odsyłacze – link do e-booków dostępnych na platformie libra.ibuk.pl dostępne są po kliknięciu odnośnika „Lokalizacje/Dostępność/Zamówienie”.  Tu dowiemy się, czy poszukiwany materiał jest dostępny na miejscu, czy też można go wypożyczyć i na jak długo. Wejście w ten odnośnik daje również możliwość złożenia rezerwacji na interesującą nas pozycję. Wystarczy kliknąć na „Zamówienie”. Jeśli egzemplarz oglądany jest z pozycji „Moje konto”, nie trzeba niczego wypełniać. Należy jedynie kliknąć „Zamów, potwierdzając tym samym rezerwację. Jeśli czytelnik nie jest zalogowany na swoim koncie, system poprosi o wprowadzenie danych użytkownika. Oprócz tego dostępna jest zakładka „Szczegóły”, w której znajdują się dokładne opisy konkretnych egzemplarzy.