Przy bielawskim stole

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) 2021 pod hasłem Smaki dziedzictwa, 18 września 2021 r. w Bielawskiej Placówce Muzealnej dziale regionalno-badawczym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie odbył się wykład dra Rafała Brzezińskiego pt. Przy bielawskim stole – kulinaria gospód przedgórza sowiogórskiego.

Spotkanie w bielawskim muzeum rozpoczęło się od występu niemczańskiego barda Janusza Małolepszego. Po gitarowym wstępie dr Brzeziński rozpoczął wykład na temat kulinariów przedwojennej Bielawy. Omówione zostały najbardziej znane śląskie potrawy takie jak Schlesische Himmelreich” (śląskie niebo w gębie) – pieczoną szynkę z musem śliwkowym i kluskami z mąki, Häckele – zmielone śledzie ze słoniną a do tego ziemniaki w mundurkach, Wärmesalat – kartofle z boczkiem (kartofle były pokrojone w plasterki, a boczek w kostkę), Würstsalat – czyli pokrojona w paski kiełbasa z warzywami i majonezem. Jednak największe wrażenie zrobiła tradycyjna specjalność przedwojennych lokali gastronomicznych w przedgórzu sowiogórskim,  czyli Deutscher-Kaiser-Eisbein – golonka niemieckiego cesarza. Jak wspominają bywalcy przedwojennych gospód, golonka ta „swoją zawsze jednakową jakością i stałą ceną zdobyła markę i nazwę w mieście i w powiecie”.

W trakcie wykładu dra Rafała Brzezińskiego słuchacze mogli spróbować smaku tej oryginalnej golonki stworzonej przez rodzinną firmę Jerzego Gawryckiego z Bielawy. Według opisu doznań wizualnych i smakowych po 100 latach firma Jerzego Gawryckiego ustaliła parametry dla współczesnego produktu. Aktualnie „Golonka sowiogórska z pieca” produkowana przez bielawską firmę gości na licznych stołach domów i lokali gastronomicznych w naszym regionie i często stawiana jest na stołach jako oryginalny produkt lokalny. Ta słynna już golonka sowiogórska zdobyła I nagrodę w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki regionów” organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Województw RP i Dolnośląską Izbę Rolniczą.

W Wielki Piątek, 29 kwietnia 2024 r., biblioteka czynna będzie w godzinach 8.00-16.00.
Nie zapomnijcie odwiedzić w tym tygodniu biblioteki i wybrać sobie lekturę na święta!

Dyrektorka i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie życzą wszystkim użytkownikom i przyjaciołom biblioteki wesołych świąt!