Holocaust – zło absolutne

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci – po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości. W czasie II wojny światowej śmierć poniosło przez nazistowskie Niemcy około 18 milionów ludzi, z czego około 11 milionów – na terenie Polski. Ponad 6 milionów zamordowanych to osoby narodowości żydowskiej – niemal wyłącznie cywile, zamordowani w obozach zagłady. Słowo Holocaust wymiennie stosowane jest słowo Shoa. W Polsce stosuje się także określenie Zagłada.

Miejsca pamięci o Holokauście w Polsce:

Państwowe Muzeum Auschwitz–Birkenau w Oświęcimiu

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”

W Wielki Piątek, 29 kwietnia 2024 r., biblioteka czynna będzie w godzinach 8.00-16.00.
Nie zapomnijcie odwiedzić w tym tygodniu biblioteki i wybrać sobie lekturę na święta!

Dyrektorka i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie życzą wszystkim użytkownikom i przyjaciołom biblioteki wesołych świąt!