Goście w Bielawskiej Placówce Muzealnej

1 lipca 2011 r. Bielawską Placówkę Muzealną odwiedzili ważni dla historii Bielawy goście z Niemiec – Klaus Steuer z żoną Irmi Kurek Steuer. Państwo Steuer przybyli do Bielawy, żeby spotkać się z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej, drem Rafałem Brzezińskim, i przekazać do muzeum i Archiwum Regionalnego (ul. Stefana Żeromskiego 43) rodzinne zdjęcia do zarchiwizowania. Ich celem było także zwiedzenie nowej ekspozycji bielawskiego muzeum, które od czerwca 2011 r. znajduje się przy ul. Piastowskiej 19b. Ojcem Kurta Steuera był Kurt Steuer budowniczy dwóch wież widokowych na Herrleinberg – Góra Krasnoludków i na górze Sonnenkoppe – Kalenica. W tym samym dniu w bielawskim muzeum byli Krystyna i Gerth Neuberger, którzy przekazali do zbiorów muzeum zdjęcia i drobne eksponaty pochodzące z bielawskich zakładów włókienniczych „Bielbaw” i bielawskiego zakładu prostowników „Bester”.

Kurt Steuer urodził się w Bielawie 30 IV 1896 r. W warsztacie mistrza ślusarskiego Maxa Rechego przy Uferstraße 24 (ul. Brzeżna 24) w Bielawie ukończył w 1912 r. praktyczną naukę zawodu. W 1920 r. ukończył szkołę jako ślusarz - mistrz instalator. W 1925 r. prowadził warsztat ślusarski Paula Rudolpha, dwa lata później ożenił się z Hildegarde Rudolph – córką właściciela tego warsztatu, a w 1929 r. kupił jego dom i warsztat. Realizował zamówienia zakładu „Christian Dierig”. Posiadał trzy samochody i do 1940 r. zatrudniał 12 osób. W czasie II wojny światowej został wysłany do obrony „Festung Breslau” (Twierdza Wrocław), gdzie zginął 15 II 1945 r.

Od lewej: Klaus Steuer, Krystyna Neuberger, Irmi Kurek Steuer,

dr Rafał Brzeziński (dyrektor MBP w Bielawie), Gerth Neuberger