Walizka Czesława Miłosza

30 czerwca 2011 r. obchodzono setną rocznicę urodzin polskiego poety Czesława Miłosza urodzonego 30 czerwca 1911 r. na Litwie w powiecie kiejdańskim. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie, w ramach Roku Czesława Miłosza zorganizowała 30 czerwca 2011 r. spotkanie pt. "Czesław Miłosz - ... Takim go pamiętam", z poetą Adamem Lizakowskim - uczniem Ars Poetica Czesława Miłosza. Adam Lizakowski na spotkanie w bielawskiej bibliotece przyjechał z walizką wypełnioną po brzegi książkami Czesława Miłosza. W walizce znaleźć można było ponad 80 książek, a każda z nich opatrzona była pisemną dedykacją i autografem specjalnie dla Adama – „obrońcy polskości na emigracji”. Poeta Adam Lizakowski opowiadał o znajomości z Czesławem Miłoszem i ich wspólnych doświadczeniach literackich na emigracji. Po spotkaniu z Adamem Lizakowskim i wysłuchaniu jego wspomnień, opinii na temat literatury, poezji, Polski i Polaków można było zauważyć , że poglądy Adama Lizakowskiego są zbieżne z  poglądami poety Czesława Miłosza, o czym nie wszyscy wiedzieli. Artyści inaczej postrzegają świat i otaczającą nas rzeczywistość, co nie zawsze pokrywa się z poglądami ich odbiorców, o czym mogliśmy się przekonać podczas czwartkowego spotkania w bibliotece, które na długi czas zostanie w pamięci gości.

Poeta Adam Lizakowski, w tle portret Czesława Miłosza

namalowany przez artystę, malarza Mariana Wódkiewicza