XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

2, 3, 4 czerwca 2014 r. na zaproszenie bibliotekarki Jolanty Pawlak dzieci z przedszkoli bielawskich przyszły do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkania pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz!”. Zawsze warto zapraszać małych i dużych do kontaktu z książką. Biblioteka jest idealnym miejscem, gdzie młodzi i najmłodsi czytelnicy mają możliwość rozwoju psychicznego, zdobywają wiedzę i uczą się myślenia.

Grupa „Żabki” ze Sportowego Przedszkola Niepublicznego wybierała sobie wiersze, które czytane przez dorosłych dostarczyły wiedzy o częściach ciała - mózgu, uchu, języku. Dzieci zachęcone podały swoje imiona, liczyły paluszki, rozwiązywały zagadki obrazkowe i powtarzały zwrotki wiersza „O czym myśli bielawska sowa” Izabeli Sędziwej pochodzącego ze zbiorku Sudecka poezja i proza I. Niech wypożyczone książki „Cynamon i Trusia: wierszyki od stóp do głów” Ulf Stark oraz „Ludwik Jerzy Kern dzieciom” dostarczą maluchom wiele radości.

zol1
zol1 zol1
zol2
zol2 zol2
zol3
zol3 zol3
zol4
zol4 zol4

 

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Augustianek ładnie zaśpiewały piosenkę o żabkach i bawiły się w „Mam chusteczkę haftowaną”. Cierpliwie słuchały historii o chłopcu, który czas spędzał ciągle przed telewizorem. Zaimprowizowana scenka rozmowy gospodarza i krasnala (postacie z teatrzyku „Kukiełkowo”) o tym - Co to jest czytanie? Co to jest telewizor? Jak „czytać” fotografie? rozbawiła na tyle grupę, że chętnie przedszkolaki wysłuchały tekstu „Słonie przy fontannie” Justyny Śmiatacz wyróżnionego w I Konkursie Literackim Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy. Książki dostarczają wielu wrażeń i odpowiedzi na trudne pytania. Poszukajcie „Skąd się biorą dziury w serze?” Marty Petry Schmitt.

npi1
npi1 npi1
npi2
npi2 npi2
npi3
npi3 npi3
npi4
npi4 npi4

 

Przedszkolaki z grupy „Żabki” z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Krasnoludki” zostały przywitane wierszem Izabeli Czerwińskiej „Słonie”, którego inspiracją było stare zdjęcie. Starszaki mogły wykazać się spostrzegawczością przy rozpoznawaniu szczegółów na obrazkach o cyrku. Rozmowa o plusach czytania, powtarzanie rymowanki czy śpiewanie piosenki o lodach poziomkowych wywołały ruch i salwy śmiechu wśród uczestników. Dzieci chłoną nowości i chcą wiedzieć więcej. Na zakończenie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, – Dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy? w bajce pt. „Tygrys w ścianie?!” napisanej przez Małgorzatę Strękowską-Zarembę. Są rzeczy, których w żadnym wypadku robić nie wolno. Czytanie do nich nie należy. „CZYTANIE – MĄDRA RZECZ!”.

Dzieciom czytały bibliotekarka Jolanta Pawlak oraz nauczycielki Justyna Grzesiak, Marta Poradnik, Wioletta Rak w ramach akcji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

krasno1
krasno1 krasno1
krasno2
krasno2 krasno2
krasno3
krasno3 krasno3
krasno4
krasno4 krasno4