Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 46

Wczoraj 41

Ten tydzień 46

Ten miesiąc 1340

Wszystkie 892689

Wielkość czcionki

Kiedy czytam książki o chorych ludziach lub zwierzętach to czuję…

 

Dział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 19c przeprowadził sondę nt. „Kiedy czytam książki o chorych ludziach lub zwierzętach to czuję…”.

Bez względu na wiek czytelnicy odwiedzający dział w dniach od 11 do 25 kwietnia mogli oddać głos. Zadanie polegało na wyborze jednego uczucia z trzech podanych: WZRUSZENIE, SMUTEK, WSPÓŁCZUCIE. Uczestnicy mieli niekiedy kłopot z wyborem odpowiedzi A, B, C i nawet zdarzały się propozycje, aby dopisać odpowiedź D. Miło, że rodzice najmłodszych czytelników pomagali wyjaśnić znaczenie haseł i przypominali przeczytane teksty (najczęściej o chorych zwierzątkach). Po podsumowaniu odpowiedzi podajemy wyniki ankiety: 25 osób wybrało WSPÓŁCZUCIE, 21 głosów oddano na SMUTEK, 15 uczestników odczuwa WZRUSZENIE. Dziękujemy za wszystkie 61 głosów.

Po co dzieciom książki o chorobach? Pomagają radzić sobie z trudnymi emocjami, pojąć chorobę i związane z nią zmiany. W literaturze dla dzieci nie ma już tematów zbyt trudnych. Książki, które w odpowiedni, ciekawy i przyswajalny sposób poruszą temat choroby oczywiście nie są skierowane wyłącznie do dzieci dotkniętych konkretnymi chorobami. To przede wszystkim wzruszające historie, które uczą dzieci rozumienia bliźniego, współczucia, ale też współpracy. Poszukując książek traktujących o chorobie warto sięgnąć po te tytuły: „Lądowanie rinowirusów: Przeziębienie” Wojciech Feleszko, „Krzyś jest wyjątkowy: dla dzieci o autyzmie” Charles A. Amenta, „Dwa serca anioła” Wojciech Widłak, „Olivier i zeszyt z marzeniami” Sally Nicholas, „Wyspa mojej siostry” Katarzyna Ryrych. 

sonda1
sonda1 sonda1
sonda2
sonda2 sonda2
sonda3
sonda3 sonda3
sonda4
sonda4 sonda4