Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem

Młody, przystojny i utalentowany – tak krótko można przedstawić Zbigniewa Masternaka, pisarza, autora scenariuszy filmowych i dramaturga. Pochodzi z małej wsi Piórków w Górach Świętokrzyskich, która liczyła raptem siedemnaście chałup. Od małego uważany był w swojej wsi za odmieńca. W wieku czterech lat przeczytał mitologię i „Krzyżaków”, a kiedy miał siedem lat napisał bajkę o starożytnej Sparcie. Potem zaczął grać w piłkę, żeby nie być zupełnie odrzuconym przez rówieśników. Grał w piłkę coraz lepiej ale kontuzja kolana wykluczyła wszelkie marzenia o zostaniu wybitnym piłkarzem. A literatem mógł jeszcze zostać, chociaż ojciec nie wierzył w słowo drukowane, za to dziadek rozbudził w nim chęć szukania innego świata, który „istnieje gdzieś bardzo daleko, za ostatnim płotem świętokrzyskiej wiochy i warto go zobaczyć, a może nawet opisać”.

Więc wyruszył w świat. Studiował najpierw prawo w Lublinie, ale oblał egzamin z prawa rzymskiego i bał się przyznać matce, która zawsze chciała, żeby został kimś ważnym w życiu. Wyjechał do Wrocławia, gdzie studiował polonistykę.

Pierwszą książkę, którą napisał było „Księstwo”. Powieść opowiadająca o młodości autora spędzonej w Górach Świętokrzyskich, wydana została później przez wydawnictwo Zysk i S-ka pod tytułem „Niech żyje wolność”. Książka stanowi część wielotomowego cyklu powieściowego, w którym Masternak zamierza opisać swoje życie od momentu narodzin po śmierć. Najpierw opisał młodość - w trylogii młodzieńczej. Księga pierwsza - "Chmurołap" (Wyd. Zysk i S-ka, 2006) - to opowieść o wczesnym dzieciństwie po dziewiętnasty rok życia, z przytoczeniem wielu lokalnych - świętokrzyskich legend, które nadały tej książce baśniowy charakter. W księdze drugiej - "Niech żyje wolność" (Wyd. Zysk i S-ka, 2006) opowiada o tym, jak wyruszył ze swojej rodzinnej wsi pod Świętym Krzyżem na studia do Lublina - ukazał konfrontację miasta i wsi. Książka była szeroko komentowana w prasie, została przetłumaczona na języki obce – m.in. wietnamski i macedoński. W księdze trzeciej - "Scyzoryk" (Wyd. Zysk i S-ka, 2008) opisał swoje życie w wielkim mieście Wrocław. To historia w znacznym stopniu kryminalna, ukazująca przemiany gospodarcze w Polsce początku XXI wieku. W 2010 r. reżyser Andrzej Barański nakręcił na ich podstawie film pt. „Księstwo”. Masternak jest też współautorem książki „Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna” oraz noweli filmowej „Jezus na prezydenta”.

W 2005 roku na podstawie opowiadania „Stacja Mirsk” (pierwszy rozdział powieści „Scyzoryk”) powstał film, którego Zbigniew Masternak był współproducentem. Obraz ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym „KRAKFFA”, był emitowany w Telewizji Kino Polska, w Canal Plus.

Obecnie Zbigniew Masternak przygotowuje dwie kolejne powieści z cyklu „Księstwo”, scenariusz filmu fabularnego „Transfer” (wspólnie z Jackiem Raginisem i Kubą Wasiakiem) o tematyce piłkarskiej oraz 13-odcinkowy serial „Zielony Parasol” (wspólnie z Jackiem Raginisem). Twórczość Masternaka tłumaczona jest na języki obce, m.in. macedoński i wietnamski.

14 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Stefana Żeromskiego 43 odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych postacią i twórczością pisarza.

Wstęp wolny.