„Duch Gór i inne legendarne postaci Gór Sowich na obrazkach” –

rozstrzygnięty !!!

Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło – (…) z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom. Bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja.

Wanda Chotomska

Nasza „Mała Ojczyzna”, podobnie jak inne regiony Polski, posiada swoje legendy i podania. Duch Gór, bielawskie skrzaty, Zielony Myśliwy, Nocny Strzelec, rycerz, który przez swój nałóg, stracił swoją ukochaną żonę-rusałkę, siedmiu braci, co cały wiek przespali, to niektóre legendarne sowiogórskie postaci. Chcąc je przybliżyć najmłodszym i nieco starszym czytelnikom, Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie przy ul. Stefana Żeromskiego 43

zorganizowała konkurs plastyczny dla wszystkich dzieci w wieku od 5 do 13 lat zatytułowany „Duch Gór i inne legendarne postaci Gór Sowich na obrazkach”.

W dniu 24 marca br. wDziale Dziecięco-MłodzieżowymMBP doszło do spotkania podsumowującego konkurs, na które zostali zaproszeni: dyrektor MBP dr Rafał Brzeziński, jury w składzie: prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy (TPB) Ewa Glura jako przewodnicząca, Małgorzata Greiner – nauczyciel Zespołu Szkół i Zdzisław Golmont – członek TPB, pracownik Działu Dziecięco-Młodzieżowego i zarazem organizator konkursu Jolanta Matuszczak, laureaci wraz z opiekunami. Podczas uroczystości wręczenia nagród przebiegającej w bardzo miłej i pogodnej atmosferze, w której uczestniczyło 55 osób, została  również otwarta wystawa prac małych twórców.

Komisja konkursowa przypomniała uczestnikom spotkania regulamin konkursu, kryteria oceny oraz poziom artystyczny prac. Również poinformowała, że do Organizatora wpłynęły 83 praceplastyczne, z których wybrała 20 najlepszych. Oto lista nagrodzonych: Malwina Ubych (lat 5-PP3 „Bajka”), Anna Chlebica (lat 7-NP Montessori), Lena Hyrlik i Piotr Niski (lat 6-NP Montessori), Jacek Wrona (lat 6-EPN), Ala Stachurska, Amelia Ubych i Hania Zarzycka (lat 6-PP3 „Bajka”), Marek Mroczkowski i Oskar Stankiewicz (kl.I-SP4 zOI), WeronikaJegorow (kl.III-ESP7), Natasza Białek i Nikola Pichniarczyk (kl.III-SP10 z OS), Izabela Czerwińska (kl.III-SP4 z OI), Weronika Krzesińska, Mateusz Kubiak i Karol Strej (kl.IV-SP4 z OI), Patrycja Skwarek i Agnieszka Wierzbicka (kl.V-SP10 z OS) oraz Radosław Boczoń (kl.VI-SSP).

Laureaci zostali uhonorowani nagrodami książkowymi z serii: Młody obserwator przyrody, Encyklopedia dla Dzieci, Zadziwiający świat faktów, Ilustrowana biblioteka wiedzy. Te pięknie ilustrowane  publikacje, poruszające szeroki zakres tematów, pozwolą młodym czytelnikom znaleźć odpowiedzi na niemal wszystkie zadawane przez siebie pytania oraz będą mogły zdobywać i pogłębiać wiedzę o otaczającym ich świecie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały otrzymane książki, z których były bardzo zadowolone.

Na zakończenie spotkania laureaci z dumą i radością pokazywali zebranym swoje prace i chętnie podawali tytuły legend Gór Sowich, m.in. o: bielawskich krasnoludkach, pochodzeniu nazwy Gór Sowich,  bazyliszku ze Świdnicy, pięknej Kindze i rycerzach-rozbójnikach.

Ekspozycja sowiogórskich obrazków mieści się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym MBP przy ul. Stefana Żeromskiego 43, na którą serdecznie zapraszamy. Na pewno dostarczą każdemu moc wspaniałych, niepowtarzalnych wrażeń oraz pozwolą na nowo odkrywać cudowną mocmagicznego świata.

Autorom nagrodzonych prac gratulujemy. Wszystkim dzieciom i ich opiekunom dziękujemy za zainteresowanie naszym konkursem plastycznym i zachęcamy do licznego udziału w następnych konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielawie.

Od lewej: Piotr Niski, Jolanta Matuszczak (bibliotekarka), Mateusz Kubiak, Lena Hyrlik, Weronika Jegorow, Amelia Ubych, Karol Strej, Marek Mroczkowski, Radosław Boczoń, Weronika Krzesińska, Malwina Ubych, Anna Chlebica, Ewa Glura (jury), Ala Stachurska, Nikola Pichniarczyk, Oskar Stankiewicz, Małgorzata Greiner (jury), Hania Zarzycka, Agnieszka Wierzbicka, Izabela Czerwińska, Patrycja Skwarek, Jacek Wrona, Zdzisław Golmont (jury), dr Rafał Brzeziński (dyrektor MBP w Bielawie)