Nie zakazujmy książek!

23 września 2013 r. odbyło się spotkanie z grupą „Biedronki” ze Sportowego Przedszkola Niepublicznego w dziale dziecięco-młodzieżowym Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ramach Tygodnia Zakazanych Książek dzieci mogły usłyszeć o prawach dziecka, wolności słowa i znaczeniu stosowania zakazów. Bibliotekarka Jolanta Pawlak wyjaśniła w skrócie hasło wolność słowa. Każdy człowiek ma prawo do wolności wypowiedzi, poszukiwania informacji w formie ustnej, pisemnej lub w postaci artystycznej. Z książki „Twoje prawa ważna sprawa” Pernilli Stalfelt przedszkolaki dowiedziały się, że wszystkie dzieci mają prawo wyrażać swoje zdanie oraz myśleć to, co chcą. Nie wolno tylko słowami ranić, obrażać, wyśmiewać. Nauczycielka Edyta Markiewicz zebrała zestaw najważniejszych słów zdaniem sześciolatków, które powinny być tematem książek dla dzieci np. proszę, zdrowie, uczucia, mama, szczęście, przyroda, choroba. Dzieci mogły podzielić się swoimi marzeniami dotyczącymi najczęściej zabawek, jedzenia, rodziny i przyjaciół. Na podstawie kilku książek bibliotekarka przeniosła młodych czytelników w krąg tematów mało im znanych lub rzadko omawianych smutek, choroba, śmierć („Skąd się biorą dzieci?” Marcin Brykczyński; „Szary chłopiec” Lluis Farre; „Ogród. Dobra opowieść na wielki smutek” George Maag). Zadaniem dzieci było odgadywać z ilustracji na okładce, o czym jest książka? Trafiały prawie bezbłędnie. Plansze z symbolami zakazu przypomniały grupie, że należy przestrzegać zasad zachowania np. w bibliotece, muzeum, kinie, kościele, sklepie. Na zakończenie wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie wolno zakazywać czytania książek. Ważne, aby rodzice, opiekunowie, bibliotekarze umieli wybrać właściwą książkę dla właściwego młodego odbiorcy.