Dyskusyjny Klub Książki

PartnerzyBIPOdwiedziny

Dzisiaj 34

Wczoraj 45

Ten tydzień 79

Ten miesiąc 1332

Wszystkie 891131

Wielkość czcionki

Europejskie Dni Dziedzictwa - Bielawa 2013
 

Europejskie Dni Dziedzictwa – Bielawa 2013


Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) w Bielawie. W tym roku, w Bielawskiej Placówce Muzealnej przy ul. Piastowskiej 19b, będziecie mogli Państwo wysłuchać dwóch bardzo ciekawych wykładów na temat lokalnej historii Dolnego Śląska, spotkać się z reżyserem Robertem Stando oraz zapoznać się, podczas kiermaszu, z twórczością lokalnych rękodzielników.

 

7 września • godz. 17.00


Gerhart Hauptmann w Polsce 1945–1946. Zapomniana biografia”– Janusz Skowroński – wykład.

Wykład wygłosi Janusz Skowroński – dziennikarz, pisarz, informatyk. Wykład będzie oparty na badaniach własnych prowadzonych w archiwach na terenie Polski oraz Niemiec. Dodatkowo, z nieukrywaną przyjemnością, informujemy, że Janusz Skowroński jest Prezesem Stowarzyszenia „Zamek Czocha” oraz autorem wielu książek na temat zamku Czocha, Gór Izerskich, Lubania. Wśród publikacji Janusza Skowrońskiego znajdą Państwo:

Tajemnice zamku Czocha (cztery wydania – 1999, 2000, 2003, 2005, wznowienie 2010),

Łużyce nieznane. Tajemnice Lubania (dwa wydania - 2001, 2010),

Oto idę. Rzecz o księdzu Janie Winiarskim (dwa wydania – 2006, 2008),

Tajemnice Gór Izerskich (2010),

Z dziejów Kościoła Parafialnego pw. Świętej Trójcy w Lubaniu 1861-2011 (współautor: Andrzej Wilk, 2011),

Perły znad Kwisy. Tajemnice pogranicza Śląska i Łużyc,

Zapomniane tajemnice Karkonoszy.

 

8 września • godz. 17.00


Wydawcy i drukarze w Bielawie przed rokiem 1945”– dr Rafał Brzeziński – wykład.

Drugim wykład z okazji EDD odbędzie się 8 września o godz. 17.00. Wykład pt. „Wydawcy i drukarze w Bielawie przed rokiem 1945” wygłosi dr Rafał Brzeziński – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie. Dr Rafał Brzeziński jest specjalistą z historii gospodarczej Śląska w XIX i XX w., jak również jest autorem wielu publikacji i artykułów na temat historii Bielawy oraz Gór Sowich. Dr Brzeziński jest również redaktorem rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana”. Wśród publikacji dra Rafała Brzezińskiego znajdą Państwo:

Ze Ślężą w tle. Przewodnik po gminach ślężańskich, Sobótka 2009.

Gospody u stóp Gór Sowich,Studia z dziejów gastronomii Bielawy do 1945 roku, Wrocław 2007.

Życie w dawnej Bielawie, Ludzie, miejsca, wydarzenia Das Leben im früheren Langenbielau,Die Leute, die Orte, die Ereignisse, Wrocław 2008.

O karczmach, zajazdach, gospodach...Lokale gastronomiczne i noclegowe oraz ludzie z nimi związani w powiecie dzierżoniowskim przed rokiem 1945, Wrocław 2012.


 

13 września •  godz. 16.30


Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) w Bielawie to także spotkanie z reżyserem Robertem Stando połączone z pokazem jego filmów. Robert Stando jest reżyserem filmów dokumentalnych i scenarzystą. Wśród jego filmów znajduje się ważny dla Bielawy dokument „Tkacze i zielony słoń”, nakręcony 1989 r.

Podczas spotkania z reżyserem obejrzeć można będzie jego najnowszą produkcję „Gerhart Hauptmann – i co dalej?”.


 

14-15 września •  godz. 10.00 – 18.00


Zapraszamy na kiermasz z prezentacją wyrobów lokalnych rękodzielników „Grupy Twórczo Aktywni” pt. „Rękodzieło wczoraj i dziś”.


Informacje: 74 645 09 68


 

 

Już teraz zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2013!

„Nie od razu Polskę zbudowano” -  to hasło kolejnej, XXI już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 w Polsce. Chcemy pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj. Pragniemy przypomnieć jaką wartością jest własna państwowość i jakie były koleje jej kształtowania. Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września 2013). Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku 7 września.

Tegoroczną edycją EDD chcemy przypomnieć wszelkie formy budowy polskiej państwowości. Nie tylko w sensie dosłownym, czyli kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją.

Wybór  tematu wynika w dużej mierze z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym chcielibyśmy także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości. Hasło przewodnie EDD 2013 pozwoli uhonorować wydarzenia związane z tą rocznicą oraz przybliżyć społecznościom lokalnym inne ważne karty polskiej historii, poznanie których uświadomi  - szczególnie młodemu pokoleniu – długą i ofiarną drogę do wolnej Polski oraz fakt, że na wielką historię składa się szereg mniejszych wydarzeń, których ślady znaleźć można w całym kraju. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego to także jeden z ostatnich momentów na zebranie świadectw przybliżających ten bohaterski zryw, które przetrwały dotychczas tylko w ustnych przekazach rodzinnych.

Pragniemy też skoncentrować się na dokonaniach w zakresie stanowienia prawa, rozwoju gospodarczego, wynalazków i myśli technicznej, wszystkich dziedzinach sztuki, architektury, a także w zakresie dyplomacji, sportu, działalności edukacyjnej, pedagogicznej i wydawniczej.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września 2013). Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku 7 września.


źródło: http://edd.nid.pl/page/section?code=edd2013&name=EDD-2013