Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi

W czwartek 25 kwietnia 2013 r. po raz piąty w tym roku przedszkolnym przyszły do Działu Dziecięco–Młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) przy ul. Stefana Żeromskiego 43, pięciolatki z grupy „Pingwinki” z Niepublicznego Przedszkola "Montessori" (Oddział Przedszkolny mieszczący się w Ekologicznej Szkole Podstawowej nr 7) wraz z nauczycielką Aleksandrą Muchą. Po przywitaniu zabawą powitalną wg Klanzy „Na powitanie”, bibliotekarka Jolanta Matuszczak opowiedziała przedszkolakom o naszej planecie: „Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali, nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”. Następnie przeczytała opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej pt. A fe!, po czym w krótkiej rozmowie maluchy starały się odpowiedzieć na bardzo ważne pytania: kto i co niszczy naszą planetę i jak temu przeciwdziałać. Później dzieci utworzyły krąg, a pani Jola zainscenizowała wiersz Sznurek Jurka L. Szołdry, rzucając na środek poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu oraz plastikowe butelki, szklany słoik, puszkę po napojach. W ten sposób utworzyło się wielkie dzikie wysypisko. Zadaniem pięciolatków było posegregowanie śmieci i wrzucenie ich do odpowiednich pojemników. Maluchy wykonały zadanie chętnie i dosyć sprawnie po czy wzięły udział w zabawie „Kto zagadki ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie!”. Każdy otrzymał po dwie kartki z rysunkami, na których były polecenia: bierz śmieci z trawnika i wrzuć do śmietnika oraz sprawdź, dokąd płyną ścieki, i znajdź truciciela rzeki. Zgadywanki nie sprawiły dzieciom żadnych kłopotów. Zabrały się za nie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem. Później „Pingwinki” z przejęciem pooglądały sobie pięknie ilustrowane, przeznaczone dla nich książki o ochronie środowiska. To zajęcie bardzo im się podobało. Na zakończenie bibliotekarka nauczyła przedszkolaki wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej zatytułowany Do przyjaciół Ziemia, który brzmi: „Dbajmy o Ziemię, z szacunkiem dbajmy, nie trójmy wody, śmieci sprzątajmy – Ziemia przestanie dusić się w śmieciach i będzie służyć nam przez stulecia!” Przed wyjściem wraz z nauczycielką zaśpiewały piosenkę pt. „Maszeruje wiosna” z odpowiednią gestykulacją a następnie wypożyczyły książki z serii „Świat wokół nas” do wspólnego czytania w sali i zapowiedziały następną wizytę w maju.

Bibliotekarka Jolanta Matuszczak z przedszkolakami