O „zjadaniu” książek

W środę 17 kwietnia 2013 r. do działu dziecięco-młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) przy ul. Stefana Żeromskiego 43, przyszły pierwszaki ze Społecznej Szkoły Podstawowej ze swoją wychowawczynią Katarzyną Gawlik. Bibliotekarka Jolanta Matuszczak przywitała dzieci słowami wiersza Czytelniczka Wincentego Fabera, wyjaśniła znaczenie powiedzenia „zjadać książki” a następnie wprowadziła je do „Magicznego świata książek”. Powiedziała im, co to jest biblioteka, jak można zostać jej stałym czytelnikiem, w jaki sposób wypożycza się książki oraz jak należy zachowywać się w dziale a przede wszystkim zwróciła uwagę, że należy dbać o książki. Następnie przeczytała wiersz Marcina Przewoźniaka Kłopoty w bibliotece a zadaniem uczniów było wyłapanie z treści bajkowych postaci. Pierwszoklasiści prześcigali się w podawaniu tytułów książek i występujących w nich bohaterów. Później bibliotekarka zaproponowała dzieciom książki, jakie w ich wieku można czytać: pięknie ilustrowane, krótkie opowiadania oraz serię publikacji edukacyjnych, zawierających wiadomości z wielu dziedzin. Dodatkowymi atutami tych pozycji jest ciekawa szata graficzna i wysoki poziom edytorski. Na zakończenie zajęć, pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki związane z bohaterami znanych bajek. Robili to z wielkim zaangażowaniem i przyjemnością. Przed wyjściem przyszli czytelnicy dostali od bibliotekarki zakładki do książek.

wychowawczyni Katarzyna Gawlik, bibliotekarka Jolanta Matuszczak,

pierwszoklasiści z SSP