Promocja książki Przędziwo Wojciecha Cabaja

12 kwietnia 2013 r. w Bielawskiej Placówce Muzealnej odbyła się promocja książki Przędziwo Wojciecha Cabaja. Na piątkowe, wieczorne spotkanie w muzeum przyszło spore grono słuchaczy. Przędziwo to zbiór opowiadań, wydarzeń z lat 70.-80. XX w. rozgrywających się w zakładzie włókienniczym „Silesiana” w Dzierżoniowie.

Wśród zebranych gości był przewodniczący Rady Miasta Bielawy Leszek Stróżyk oraz członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu Andrzej Gaworski.

Promocję książki rozpoczął dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie dr Rafał Brzeziński. Przywitał gości w imieniu gospodarza instytucji oraz w imieniu wydawcy książki firmy Bibliotheca Silesiana. Po krótkim wstępie głos zabrały Krystyna Cabaj – żona autora, która w wyjątkowo sentymentalny sposób opowiedziała o swoim mężu. Opowiadanie Krystyny Cabaj pełne było wzruszających momentów.

Następnie głos zabrała córka autora Magda Cabaj, która przedstawiła sylwetkę swojego ojca. Opowiedziała również swoje wspomnienia związane z tatą.

Po osobistych wspomnieniach żony i córki autora odbyła się projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Bibliotheca Bielaviana. Film pt. Przędziwo przedstawiał pracę w zakładzie włókienniczym w latach 80. XX w.

Kolejnym elementem promocji publikacji była prezentacja książki, Krystyna Cabaj przeczytała spis treści, a następnie razem z córką odczytały jedno z opowiadań pt. „Dzień pierwszy – dwadzieścia lat później”.

Na koniec spotkania głos zabrał Andrzej Gaworski, który serdecznie podziękował za zaproszenie na promocję oraz podkreślił jak ważne jest, aby pamiętać i dbać o historii własnego regionu. Świadectwem takiej dbałości jest niewątpliwe słowo pisane w postaci publikacji regionalnych.

Po części oficjalnej promocji, goście udali się na spotkanie „przy maglu”, gdzie przy kawie i drobnym poczęstunku wspominali Wojciecha Cabaja.