Promocja książki

 

Piłkarska Bielawianka 1946-2011

 

w Wałbrzychu

 

15 stycznia 2012 r. o godz. 17.00 odbyła się promocja książki Piłkarska Bielawianka 1946-2011 w Czytelni Czasopism Biblioteki Pod Atlantami” w Wałbrzychu. Początkowo planowane spotkanie miało trwać ok. godzinę, ale ostatecznie zakończyło się po godz. 20.

 

Spotkanie od przywitania zebranych gości rozpoczęła gospodarz spotkania Agnieszka Heidinger (kierownik Działu Informacji Naukowej i Czytelń). Następnie dr Renata Madziara (z wydawnictwa Bibliotheca Silesiana) zaprezentowała autora i wprowadziła wszystkich przybyłych w temat spotkania autorskiego.

 

W części głównej autor książki – Krzysztof Palimąka – przedstawił swoje liczne związki z wałbrzyskim futbolem, z pozycji sympatyka wałbrzyskich zespołów piłkarskich, jako mieszkaniec Dzierżoniowa. Kontakty z wałbrzyskim futbolem były bardzo istotnym czynnik, gruntujący piłkarskie pasje autora, które po latach zaowocowały m.in. publikacją, będącą przedmiotem obecnego spotkania. W szczególności dotyczyło to zespołu „Zagłębia” (wcześniej „Thorez”), którego będąc wielkim fanem wielokrotnie oglądał w akcji na zielonej murawie, w trakcie przyjazdów do Wałbrzycha. Autor wspomiał sierpień 1968 r. i pierwszy mecz ekstraklasy piłkarskiej w Wałbrzychu po awansie „Zagłębia” do I ligi – jako pierwszej drużyny z Wałbrzycha i drugiej (po wrocławskim Śląsku) z Dolnego Śląska.

 

Jednym z najmilszych wspomnień autora jest jego obecność w sierpniu 1969 r. na meczu wyjazdowym wałbrzyszan w Rzeszowie z miejscową „Stalą”, dokąd jechał autostopem. Mecz okazał się zwycięski dla wałbrzyszan (1:0), a po meczu autorowi udało się „załapać” do autokaru i wracać z drużyną do Wałbrzycha.

 

Autor opowiadał o sposobie spędzania „piłkarskich weekendów” na początku lat 70. XX w. (do południa mecz „Górnika” na Nowym Mieście - wówczas lidera III ligi, po południu „główne wydarzenie” całej eskapady weekendowej: wizyta na Stadionie Tysiąclecia i mecz I-ligowy chłopców z Białego Kamienia).

 

Związki futbolu wałbrzyskiego z Bielawą jakie wymienił autor podczas wtorkowego spotkania w Wałbrzychu to:


  • - hegemonia dwóch wałbrzyskich drużyn („Górnik” i „Thorez”) oraz Bielawianki w III Lidze Dolnośląskiej w latach 1960-1965, kiedy to przez sześć kolejnych sezonów, tylko ta trójka zdobywała tytuły mistrza Dolnego Śląska, a rywalizacja tych zespołów o prymat, rozgrzewała „do czerwoności” nastroje wśród kibiców;

  • - wieloletnia współpraca pomiędzy „Górnikiem” Wałbrzych i „Bielawianką” w dziedzinie przekazywania przez klub bielawski, uzdolnionych piłkarzy do drużyny wałbrzyskiej w celu zapewnienia im możliwości rozwoju swoich umiejętności piłkarskich i dalszej kariery (cała plejada bielawian w barwach „Górnika”: Horst Panic, bracia Garłowscy (Zygmunt i Ireneusz), Jerzy Sznajder, Kazimierz Dzigoński, Gerard Śpiewak, Marian Kowalski, Michel Nykiel,  Jacek Jarecki, Janusz Góra);

  • - w drużynie „Zagłębia” spośród bielawian występowali: Wiesław Kędzia i Michel Nykiel;

  • - wielka zasługa Horsta Panica w roli trenera drużyny „Górnika” Wałbrzych – wywalczenie dla drugiej w Wałbrzychu drużyny (po „Zagłębiu”) miejsca w piłkarskiej ekstraklasie (1983 r.) i prowadzenie drużyny z powodzeniem w I lidze po awansie.

 

Po swoim wystąpieniu, autor zaprosił obecnych na spotkaniu gości do udziału w dyskusji oraz zadawania pytań odnoszących się do promowanej książki. Przybyli uczestnicy z dużym zaangażowaniem podejmowali zarówno wiele aspektów odnoszących się do tematów, poruszanych w książce, jak i dotyczących minionych lat oraz chwili obecnej futbolu w naszym regionie, m.in. trudności na jakie napotykają potencjalni piszący o tych sprawach, wskutek zaniedbań w dziedzinie prowadzenia dokumentacji swojej działalności przez kluby sportowe.

 

Józef Pawłowski – działacz Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu z ponad 20-letnim stażem w tej roli, bardzo pozytywnie ocenił książkę Piłkarska Bielawianka 1946-2011 określając ją jako "perłę" wśród tego rodzaju publikacji. Powiedział też, że wśród publikacji dotyczących zespołów tego poziomu co Bielawianka (III liga i niżej) spotkał się zaledwie z jednym przypadkiem publikacji stojącej na równie wysokim poziomie co prezentowana aktualnie na spotkaniu.


Michel Nykiel - były zawodnik "Bielawianki", później "Górnika", "Zagłębia" Wałbrzych oraz "Lechii" Dzierżoniów; syn niezapomnianego w Bielawie, znakomitego napastnika - Henryka Nykla i znakomitego wychowawcy młodzieży piłkarskiej w Bielawie; wspominał pewne ciekawe szczegóły z dziejów swojej piłkarskiej kariery oraz porównywał dawne czasy i klimat panujący w sferze piłkarskiej i szeroko pojętej okołopiłkarskiej. Odnosząc się do publikacji, wyrażał swoje uznanie za podjęcie i wykonanie tak dużej i wartościowej pracy, jak i za poruszone w trakcie spotkania przez autora kwestie z przeszłości futbolu w regionie.


Wśród obecnych, wypowiadających się osób odnotowujemy również obecność wałbrzyszanina Witolda Kity, Mistrza Polski Kibiców Sportowych z 1987 r.  oraz trzykrotnego wicemistrza kraju, od 12 lat uczestnika finałowej szóstki tej imprezy.

Bardzo przychylnie, chwilami spontanicznie do poruszanych przez autora spraw, związanych z wałbrzyskim futbolem, odnosili się Teresa i Krzysztof Ryś - jak się okazało wielcy sympatycy (podobnie jak autor) drużyny z KWK "Thorez".


Świat mediów, na promocyjnym spotkaniu w wałbrzyskiej bibliotece, reprezentował Robert Bajek - przedstawiciel portalu internetowego www.walbrzyszek.com.

 

Krzysztof Palimąka