Czy warto czytać książki?

 

10 grudnia 2012 r. do działu dziecięco-młodzieżowego biblioteki przy ul. Stefana Żeromskiego 43 przyszli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi wraz z wychowawczynią Renatą Centką. Po zabawie integracyjnej zatytułowanej „Powitanie” bibliotekarka Jolanta Matuszczak wprowadziła ich w magiczny świat bibliotecznych książek. Poinstruowała dzieci, co to jest biblioteka i w jaki sposób wypożycza się książki, jak należy zachowywać się w dziale dziecięco-młodzieżowym a przede wszystkim zwróciła uwagę, że należy dbać o książki.


Następnie przeczytała wiersz Marcina Przewoźniaka pt. Kłopoty w bibliotece, a zadaniem uczniów było wyłapanie z treści bajkowych postaci. Pierwszoklasiści prześcigali się w podawaniu tytułów książek i występujących w nich bohaterów. Później doszło do krótkiej rozmowy na temat etapów powstawania książki: od autora do czytelnika i utrwalenia pojęć: autor, ilustrator, drukarz. Bibliotekarka zaproponowała dzieciom książki, jakie w ich wieku można czytać: pięknie ilustrowane, krótkie opowiadania oraz serię publikacji edukacyjnych,  zawierających wiadomości z wielu dziedzin. Dodatkowymi atutami tych pozycji jest ciekawa szata graficzna i wysoki poziom edytorski.


Na zakończenie zajęć, pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki związane z bohaterami znanych bajek. Robili to z wielkim zaangażowaniem i radością. Chcąc podziękować za ciekawe spotkanie zaśpiewali piosenkę pt. „W literkowie”.


Przed wyjściem uczniowie dostali od bibliotekarki zakładki i w radosnym nastroju wracali do szkoły z przeświadczeniem, że jednak warto czytać książki.

Od lewej: Renata Centka, Jolanta Matuszczak, uczniowie klasy 1 b

 

Uczniowie klasy 1 b

 

Uczniowie klasy 1 b