Konkurs czytelniczo-literacki z wiedzy o życiu i twórczości

Gerharta Hauptmanna rozstrzygnięty!

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 100. rocznicy otrzymania literackiej Nagrody Nobla przez urodzonego w 1862 r. w Szczawnie-Zdroju niemieckiego dramaturga, prozaika, eseistę Gerharta Hauptmanna, Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie przy ul. Stefana Żeromskiego 43, zorganizowała konkurs czytelniczo-literacki poświęcony jego biografii.

Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie kompletu bezbłędnych odpowiedzi na 17 pytań dotyczących życia i twórczości tego wybitnego artysty, który stworzył w Szklarskiej Porębie swoje jedno z największych dzieł, dramat „Tkacze”. Pytania, niektóre nawet dosyć trudne, ale ciekawe, zostały opracowane przez bibliotekarkę działu dziecięco-młodzieżowego MBP Jolantę Matuszczak.

W konkursie wzięło udział 197 uczniów z bielawskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Bezbłędnie na wszystkie postawione pytania udało się odpowiedzieć 141 uczestnikom konkursu. Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci zostali wyłonieni w drodze losowania, które przeprowadzone zostało w dniu 22 listopada 2012 r. w siedzibie Organizatora przez Komisję w składzie: Lilianna Rządeczko (nauczyciel ESP7), Małgorzata Greiner (nauczyciel Zespołu Szkół) i Urszula Ubych (kierownik MBP).

Oto szczęśliwa piętnastka, do której uśmiechnęło się szczęście podczas losowania: Paweł Bagiński (SP10), Aleksandra Chmielewska (SP10), Katarzyna Ciszewska (SP10), Karolina Czapla (SP4), Julia Matejczyk (SP10), Dennis Modrzejewski (SP10), Monika Nagły (G2), Zuzanna Nędza (SP10), Natalia Olbińska (SP10), Julia Pastuszka (SP10), Hanna Polowczyk (SP10), Kamila Rochna (SP10), Paweł Słomian (SP10), Agata Szewczuk (G2), Malwina Szumilas (SP10).

W dniu 28 listopada br. podczas gali w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki (MOKiS) z okazji jubileuszu 65-lecia MBP odbyło się podsumowanie i uroczyste zakończenie konkursu połączone z wręczeniem nagród i dyplomów, którego dokonała kierowniczka MBP Urszula Ubych wraz z organizatorką konkursu, bibliotekarką Jolantą Matuszczak.

Nagrodę stanowiły okazjonalne kalendarze, przedstawiające przygody bielawskich Krasnoludków, pięknie ręcznie ilustrowane przez bielawiankę Mirę Ławniczek, której hobby jest rzemiosło artystyczne, oraz przepiękne anioły, przypominające o bożonarodzeniowym święcie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zainteresowanie naszym konkursem, a zwycięzcom gratulujemy. Mamy nadzieję, że dzięki niemu znacznie poszerzyli swoją wiedzę o życiu i twórczości Gerharta Hauptmanna, jednego z najwybitniejszych „nowszych” pisarzy niemieckich, „ojca niemieckiego dramatu naturalistycznego”. Zapraszamy do udziału w następnych tego typu konkursach zorganizowanych przez MBP.