Co nieco o Misiach

15 listopada 2012 r. na zaproszenie nauczycielki Danuty Grzesiak i dzieci z oddziału II ze Sportowego Przedszkola Niepublicznego przy ul. Klonowej 4, Jolanta Pawlak z działu dziecięco-młodzieżowego Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie uczestniczyła w spotkaniu „Co nieco o Misiach”. Jak co roku jesienią przypominamy sobie o misiach, które są jednymi z najulubieńszych zabawek.

Pełne humoru spotkanie było okazją do poruszenia w rozmowie z maluchami zagadnień dotyczących stosowania zwrotów grzecznościowych, dzielenia się rzeczami i szacunku do zwierząt i pożywienia. Bibliotekarka przeczytała dwa wierszyki Miś idzie do przedszkola Zofii Bronikowskiej i Niedźwiadki-niejadki Stanisława Kraszewskiego, a dzieci przedstawiły wiersz Niedźwiadki-niejadki, jako piosenkę o sześciu małych misiach z lasu, które nie chciały jeść obiadku. Następnie nauczycielka zadawała czterolatkom zagadki o leśnych zwierzątkach. Wśród wymienianych zwierząt znalazły się: jeż, wiewiórka, zając, borsuk, bóbr i niedźwiedź. Każde dziecko miało za zadanie wyszukać na obrazkach właściwe zwierzę.

Testy literackie, piosenki i zabawy ruchowe świetnie współgrały z naszym tematem „Co nieco o Misiach”. Dzieci wysłuchały jeszcze bajki O nadmiarze zabawek Igora Buszkowskiego o małej Oli, która zrozumiała, „że otrzymywanie prezentów może być równie przyjemne jak ich dawanie” oraz poznały historię misia chrapiącego w swojej jamie i nic nie wiedzącego o zwierzątkach szukających schronienia przed zamiecią śnieżną. Przedszkolaki zaśpiewały o „Śpiącym misiu” a następnie roześmiane wykonały wspólnie zabawę w naśladowanie ruchu zwierząt.

Na zakończenie dzieci dostały „co nieco” to znaczy zakładki do książki i żelki-misie do chrupania, misiowe malowanki, a nauczycielka Danuta Grzesiak wypożyczyła kilka książeczek z głównym bohaterem misiem. Zapraszamy do wspólnej zabawy czytelniczej i poznania bajek przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Od lewej: Danuta Grzesiak, Jolanta Matuszczak

Danuta Grzesiak z przedszkolakami