O zdrowie trzeba dbać

4 października 2012 r. na zaproszenie nauczycielki Elżbiety Stiepańczuk i dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 (oddział przedszkolny działający przy Szkole Podstawowej nr 4 z OI) bibliotekarka Jolanta Pawlak z działu dziecięco-młodzieżowego Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie brała udział w spotkaniu na temat zdrowia, witamin i dbaniu o siebie.

Starszaki przywitały gościa piosenką „Idzie jesień plony niesie”, która stanowiła świetny wstęp do rozmowy o warzywach i owocach. Wysłuchały bajki pt. „Niespodzianka owocowa”, rozwiązywały zagadki, wymieniały znane im owoce i warzywa, aby później odszukać je na czarno-białych planszach. Bibliotekarka przedstawiła kilka książek, które pomogą dzieciom przyswoić kolory i kształty produktów żywnościowych. Zajęcia obfitowały w teksty o jarzynkach, łakociach, tyciu i dbaniu o zdrowie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie, która polegała na wrzucaniu do koszyczka pojedynczych warzyw lub owoców. Pani Ela poczęstowała uczestników spotkania świeżą marchewką i każdy dzielił się swoimi wrażeniami o smaku. Według dzieci marchewka ma słodko-cierpki smak. Chrupiąc słuchały o tym jak do pewnej marchewki zeszły wszystkie się jarzyny i w kółeczkach pięknie tańczyły oraz o muszce łakomczuszce, która bardzo utyła i zrozumiała, że „zdrowo żyć trzeba się nauczyć i wszystko, co tłuste, słone i niezdrowe trzeba odrzucić”.

Przedszkolaki dzieliły się informacjami jak leczyć katar i kto pomaga w chorobie. Wiersze „O chorym skowronku”, „Chory kotek”, „Katar”, „Tran”, „Panie doktorze” oraz wierszowana bajka „Pan Termometr zachorował” w prosty i zabawny sposób przedstawiają niezbyt przyjemny czas choroby.

Na zakończenie wszyscy ruszyli do tańca przy piosence „Jarzynowy wóz”. Owoce i warzywa zjadamy, ruchu używamy to wygląd i samopoczucie znakomite mamy.