Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa

w Bielawskiej Placówce Muzealnej

Bielawska Placówka Muzealna (BPM) we wrześniu 2012 r. po raz pierwszy wzięła udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa (EDD) pod hasłem „Tajemnice codzienności”. W ramach obchodów EDD 2012 w BPM można było zobaczyć dwie wystawy czasowe oraz wziąć udział w dwóch wykładach.

8 września, o godz. 16.00 przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Stróżyk i burmistrz Ryszard Dźwiniel otworzyli wystawę Schroniska Gór Sowich na dawnych kartach pocztowych z kolekcji Henryki i Jerzego Gawryckich. Jak powiedział Jerzy Gawrycki, prezentowana kolekcja ponad 100 kart pocztowych z wizerunkami schronisk górskich, wybranych i opisanych przez miłośnika starych kart pocztowych Ryszarda Kałużnego, to zaledwie cześć jego kolekcji liczącej ponad 600 kart. Na wystawie można było zobaczyć przedwojenne schronisko „Siebenkurfürstenbaude” (Schronisko Siedmiu Elektorów) zbudowane ok. 1870 r., a rozebrane po 1945 r.; „Kreuzbaude” (Schronisko Krzyż) otwarte w maju 1928 r., a po 1945 r. rozebrane; „Zimmermannsbaude” (Schroniska Zimmermanna) zbudowane w 1895 r., po 1945 r. pozostały tylko fundamenty; „Bismarckbaude” (Schronisko Bismarcka) położone na wys. 844 m n.p.m. oddane do uzytku po 1930 r., od 1960 r. przeszło pod Przedsiebiorstwo Usług Turystycznych Śnieżnik, a obecnie działa w prywatnych rękach; „Grenzbaude” (Schromnisko Granica) położone na Przełęczy Sokolej na wys. 754 m n.p.m. otwarte 1 czerwca 1907 r., po 1945 r. rozebrane; „Müller-Maxbaude” (Schronisko Maxa Müllera) położone na wys. 850 m n.p.m., oddane do uzytku w 1927 r., po 1945 r. przeszło pod zarząd Funduszu Wczasów Pracowniczych, a później mieścił się tutaj dom kolonijny „Lucynka”, pod koniec lat 70. XX w. budynek spalił się i „Eulenbaude” (Schronisko Sowa) otwarte 11 kwietnia 1897 r. dzieki staraniom Związku Towarzystw Górskich przy Wielkiej Sowie oraz pomocy i inicjatywie Karla Wiesena (relacja wideo http://www.mbp.bielawa.pl/index.php/aktualnoci-kulturalne).

9 września o godz. 15.00 wystawę Przedwojenne naczynia z lokali gastronomicznych otworzył ich kolekcjoner, znany malarz Marian Wódkiewicz. Artysta opowiedział gościom, skąd u niego pasja zbierania starych naczyń, odpowiadał także na pytania zadawane przez zebranych. Na wystawie zaprezentowane zostały kielichy zdobione znakami wolnomularzy z dzierżoniowskiej loży masońskiej i kieliszki z gwiazdami dawidowymi do rytualnych żydowskich zaślubin. Były też kieliszki z monogramami ich właścicieli. Następnie wszyscy uczestnicy wernisażu zostali poczęstowani kawą, którą mogli wypić, siedząc w przedwojennych, drewnianych, pomalowanych na zielono ławkach szkolnych znajdujących się w zbiorach bielawskiego muzeum.

O godz. 16.30 rozpoczął się wykład dra Rafała Brzezińskiego Tradycje kulturowe mieszkańców dawnego powiatu dzierżoniowskiego. Temat wykładu przyciągnął duże grono słuchaczy. Wykładowca opowiadał gościom o regionalnych świętach obchodzonych dawniej w okolicach Bielawy: święcie bzu czy święcie czereśni. Dodatkowo prezentował przedwojenne wydawnictwa muzyczne, karty pocztowe, kroniki Bielawy, Pieszyc, Dzierżoniowa, Niemczy i Piławy Górnej, gazety miejscowe. Opowiadał przy tym o dawnych kronikarzach, wydawcach, kompozytorach, poetach i redaktorach, co wywołało niezwykle ożywioną dyskusję między zaprzyjaźnionymi z muzeum: Sylwestrem Grzesiakiem, Jadwigą Horanin, Tadeuszem Łazowskim i Leszkiem Stróżykiem. Wśród słuchaczy znaleźli się mieszkańcy Jeleniej Góry, Świdnicy, Dzierżoniowa i okolic.

15 września 2012 r., o godz. 16.00 rozpoczął się wykład prezesa Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego dra Pawła Rodziewicza Podziemne obiekty militarne Wałbrzycha z okresu II wojny światowej. Zgromadził on liczną grupę pasjonatów dawnych militariów. Z Wałbrzycha przybyło liczne grono miłośników niemieckiej architektury militarnej, które tylko w Bielawie miało okazję wysłuchać tego wykładu. Wszystkich bardzo zainteresowała prezentacja multimedialna dra Rodziewicza, na którą składały się m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia i plany podziemnych obiektów militarnych.

Tegoroczne EDD przyciągnęły do Bielawskiej Placówki Muzealnej około 150 osób.

Od lewej: Jerzy Gawrycki, Leszek Stróżyk - przewodniczący Rady Miejskiej, dr Rafał Brzeziński - dyrektor MBP w Bielawie

Wystawa pocztówek

Otwarcie wystawy Mariana Wódkiewicza Przedwojenne naczynia z lokali gastronomicznych

Wykład dra Rafała Brzezińskiego Tradycje kulturowe mieszkańców dawnego powiatu dzierżoniowskiego