Wszystkie 872087

O stresie bez stresu

17 kwietnia 2012 r. odbyło się spotkanie z grupą dziewczyn ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w siedzibie Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) w Bielawie przy ul. Piastowskiej 1.
Zajęcia przebiegały pod hasłem „Stres – jak radzić sobie w sytuacjach trudnych”. Bibliotekarka Jolanta Pawlak wraz z nauczycielką Magdaleną Borzestowską zachęciły uczestniczki spotkania do aktywnego udziału w rozmowach o rozpoznawaniu stresujących sytuacji i zrozumieniu pojęć stres i stresor.

Stres to reakcja na trudne sytuacje, zbyt duże przeciążenie, zbyt silne bodźce. Dziewczyny wypisały własne źródła stresu. Warto podkreślić, ze istnieje wiele przyczyn stresu, a poza tym każda osoba w danej sytuacji reaguje inaczej. Podczas analizy planszy z błędnym kołem stresu uczennice zapamiętały, że lęk i poczucie winy, które pojawiają się razem z doświadczanym stresem należy rozładować. Nasz organizm i nasza psychika często nie są gotowe, aby sprostać wymaganiom, jakie stawia nam otoczenie. Warto żyć spokojnie, mieć dużo energii, umieć się odprężyć i sprawować kontrolę nad swoim życiem.

Dobrym sposobem okazały się wykonane przez uczestników zajęć ćwiczenia relaksacyjne z oddechem. Dziewczyny chętnie wysłuchały bajki relaksacyjnej o małym kotku i jego przygodzie w ogrodzie oraz tekstu relaksacji Kolory tęczy. W tle płynęła muzyka, która pomogła wszystkim w odprężaniu i uspokojeniu myśli. Na koniec każda z nas wybrała z listy 3 skuteczne sposoby na stres np. 1. Zatrzymaj się na chwilę; 2. Bądź dla siebie dobra; 3. Wygadaj się!.

Wypożyczone zostały do ośrodka książki, które pomogą uzyskać wewnętrzny spokój i zmobilizują do umiejętnego radzenia sobie ze stresem. Dział dziecięco-młodzieżowy Filii nr 2 MBP dziękuje dziewczynom i ich opiekunce Magdalenie Borzestowskiej za niezwykle inspirujące spotkanie.

Jolanta Pawlak z uczennicami SOSW

Magdalena Borzestowska z uczennicami SOSW