Świąteczny kiermasz bielawskiego rękodzieła

Od 26 do 28 marca 2012 r. w Bielawskiej Placówce Muzealnej (BPM) przy ul. Piastowskiej 19b odbywał się świąteczny kiermasz bielawskiego rękodzieła.
Kiermasz cieszył się ogromną popularnością. Wiele osób chciało zobaczyć rzeczy tworzone przez mieszkańców Bielawy. Rzeczy piękne, wymagające wiele staranności i cierpliowści. Odwiedzający bielawskie muzeum w tych dniach mogli zobaczyć rękodzieło w wykonaniu:

- Elżbiety Grosickiej (haft krzyżykowy)
- Stanisławy Widowskiej (malarstwo, biżuteria, pisanki, odzież)
- Adama Juraszka (akwarele)
- Ewy Mrzygłód (ołówek)
- Edyty Kargul (biżuteria sutażowa)
- Katarzyny Balcerzak (biżuteria)

- Jadwigi Stępień (frywolitki i kartki świąteczne)
- Anny Mroczek (kartki świąteczne)
- Dagmary Aleksandrowicz (sekcja papierowa, wyroby z papieru)
- Anny Polowczyk (kartki, notesy ozdobne)
- Grażyny Kubiak
- Marleny Fabianiak (haft krzyżykowy)
- Pawła Kosińskiego (rzeźba)
- Marii Czekańskiej (decoupage)
- Wandy Musiał (kwiaty, serwetki szydełkowe)
- Barbary Szwajkosz (kwiaty papierowe)

Przez trzy dni odwiedzały wystawę rękodzieła zarówno uczniowie szkół, przedszkoli jak i wielu mieszkańców naszego miasta, a także miast sąsiednich. Każdego dnia Alicja Resler (koordynator bielawskiego rękodzieła) bardzo ciekawie opowiadała o bielawskich twórcach, ich dziełach oraz o możliwościach i technikach rękodzielnictwa.

Już pierwszego dnia kiermasz przyciągnął ponad 150 osób. Muzeum odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych z nauczycielkami Katarzyną Gawlik, Magdaleną Sopiarz, Edytą Prosuł i nauczycielem Stanisławem Gałką. Do muzeum przyszły również dzieci z Niepublicznego Przedszkola (NP) „Montessori” w Bielawie z nauczycielką Elżbietą Rybaczuk. W tym dniu zwiedzający mogli poznać metodę decoupage’u, którą prezetowała Maria Czekańska.

Drugi dzień kiermaszu przyciągnął ponad 170 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej (SP) nr 10 z nauczycielkami Jadwigą Wiśniewską, Małgorzatą Malinowską, jak również uczniowie SP nr 4 z nauczycielką Beatą Saj. Były tutaj także przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 3 „Bajka”. Barbara Szwajkosz pokazywała zwiedzającym metodę, która stosowana jest do tworzenia pięknych papierowych kwiatów.

Trzeciego dnia kiermaszu przywędrowali do BPM uczniowie Gimnazjum nr 3 i Cechu Rzemiosł Różnych z nauczycielką Aldoną Rak oraz uczniowie SP nr 10 z nauczycielką Agnieszką Adamczyk. Tego dnia przyszły do nas przedszkolaki z NP „Montessori” z nauczycielkami: Magdaleną Gołembiewską, Ewą Marzec oraz Grażyną Skoczylas. Tego dnia bielawskie muzeum odwiedziło ponad 160 osób. Tego dnia Jadwiga Stępnień pokazywała w jaki sposób robić różne frywolitki.

Alicja Resler opowiada o bielawskim rękodziele