Podziw równy zachwytowi

22 marca 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Bez emocji ani rusz!” z uczniami kl. IV-V ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Bibliotekarka Jolanta Pawlak z działu dziecięco-młodzieżowego Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie przygotowała materiały na temat pozytywnych emocji - zachwycie i podziwie.

Uczestnicy zajęć na podstawie wierszy „Podziw” i „Zachwyt” czytanych przez autora Tadeusza Rossa, poznali w jakich sytuacjach mogą się one pojawić i jaki wpływ najczęściej wywierają na osobę przeżywającą oraz na jej najbliższe otoczenie.  Być zachwyconym to być zadowolonym, radosnym, szczęśliwym, oczarowanym i wesołym. Trzeba dążyć do jak najczęstszego przeżywania tych uczuć.

Nauczycielki Dorota Wanszewicz i Justyna Pawłowska przeprowadziły zabawę „Chcę ci powiedzieć coś miłego”. Dzieci podawały dłoń osobie obok siedzącej i mówiły, co w niej lubią. Zrobiło się bardzo miło. Cytaty – „W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”, „Jeśli chodzi o mnie, wystarcza mi podziw dla tajemnic przyrody”, „Zachwyt chwyta piękno za rękę” uporządkowały nasze wypowiedzi o podziwie nad pracą innych i zachwycie nad urokami świata przyrody. Zajęcia przeplatane były rozwiązywaniem zagadek rysunkowych o zwierzętach, poznaniem magicznego ogrodu malarza Claude’a Moneta oraz rysowaniem kolorowych jajek.

Warto obsypywać się pochwałami i patrzeć z podziwem/zachwytem na talenty innych i spróbować ich naśladować. Książka Danuty Zawadzkiej Gorgoś Wynalazca na tropie własnego talentu opowiada o skrzacie, który postanawia wyruszyć aż na koniec świata, by odnaleźć to, co zgubił. Gorgoś odkrywa, że talent jest w jego wnętrzu i zawsze można go wykorzystać, by komuś pomóc. Fragmenty mini powieści czytane znakomicie przez Dorotę Wanszewicz, zaciekawiły dzieci na tyle, że zechciały pożyczyć książkę i poznać dalsze przygody skrzata.

Jolanta Pawlak

Dorota Wanszewicz