Spotkanie z Edwardem Bieniem

1 marca 2012 r. w Bielawskiej Placówce Muzealnej, przy ul. Piastowskiej 19b, odbyło się spotkanie z Edwardem Bieniem prezesem stowarzyszenia „Kresowiacy” działającym w Dzierżoniowie. Licznie przybyli goście mieli okazję wysłuchać wykładu pt. Tysiące szybów naftowych na utraconych Kresach.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) dr Rafał Brzeziński. Rozpoczął od przywitania Edwarda Bienia, przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy Leszka Stróżyka, Tadeusza Łazowskiego, Sylwestra Grzesiaka, Jadwigę Stępień, Mariana Wódkiewicza oraz wszystkich przybyłych gości.

W dalszej części spotkania Edward Bień opowiadał o szybach naftowych na utraconych Kresach Spotkanie połączone było z pokazem zdjęć przygotowanych przez autora. Każde zdjęcie opatrzone było wyczerpującym komentarzem. Sposób w jaki przeprowadzony został wykład niezwykle spodobał się zebranym gościom. Wszyscy w pełnym skupieniu wysłuchali każdej informacji przekazywanej przez Edwarda Bienia.

Na zakończenie spotkania zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć kilkuminutowy film o Truskawcu, mieście na Ukrainie, w którym znajduję się uzdrowisko - bardzo modne w czasach II Rzeczpospolitej. Truskawiec był rozbudowany przez potentatów naftowych. Goście mogli obejrzeć stare zdjęcia uzdrowiska i źródła wody mineralnej „Naftusia”.

Edward Bień

Od lewej: Leszek Stróżyk, Marian Wódkiewicz, Edward Bień