Rozstrzygnięty  z wiedzy

o życiu i twórczości Czesława Miłosza

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie przy ul. Stefana Żeromskiego 43 zorganizowała konkurs czytelniczo-literacki poświęcony życiu i twórczości tego wybitnego artysty, laureata literackiej Nagrody Nobla i wielu innych prestiżowych nagród literackich. Celem konkursu było przybliżenie i przypomnienie postaci i twórczości tego wybitnego poety, eseisty, historyka literatury, tłumacza oraz jego zasług dla polskiej literatury.

Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie kompletu bezbłędnych odpowiedzi na 21 pytań dotyczących życia i twórczości Czesława Miłosza. Pytania, niektóre nawet dosyć trudne ale ciekawe, zostały opracowane przez bibliotekarkę działu dziecięco-młodzieżowego MBP Jolantę Matuszczak.

W konkursie wzięło udział 264 uczniów z bielawskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz dzierżoniowskiego OHP. Bezbłędnie na wszystkie postawione pytania udało się odpowiedzieć 92 uczestnikom konkursu. Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci zostali wyłonieni w drodze losowania, które przeprowadzone zostało 24 listopada 2011 r. w siedzibie organizatora przez komisję w składzie: Lilianna Rządeczko (nauczyciel ESP7), Małgorzata Greiner (nauczyciel Zespołu Szkół) i Urszula Ubych (kierownik MBP).

Konkurs wygrali:

Martyna Abram (kl. IV),

Klaudia Adamczyk (kl. V),

Anna Berlikowska (kl. VI),

Piotr Hamerlik (kl. VI),

Wiktoria Jagiełło (kl. VI),

Radosław Jankiewicz (kl. VI),

Marta Kaczmarek (kl. V),

Maja Majer (kl. V),

Anna Matejczyk (kl. VI),

Aneta Mróz (kl. V),

Piotr Niemiec (kl. VI),

Michał Nowakowski (kl. IV),

Adam Reński (kl. VI),

Dawid Witwicki (kl. IV)

i Oskar Górski (I bs. ZS).

8 grudnia br. w MBP odbyło się podsumowanie i uroczyste zakończenie konkursu połączone z wręczeniem nagród książkowych i dyplomów, którego dokonał dyrektor MBP dr Rafał Brzeziński. Uroczystość została uświetniona inscenizacją wyreżyserowaną przez Annę Pawlik-Zychowicz pod tytułem „O Miłoszu słów kilka”, przygotowaną przez aktorów teatru „Biel'arte”, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki (MOKiS) w Bielawie, w związku z obchodami Roku Miłosza.

Nagrodę stanowiły ciekawie wydane albumy: „Perły Kresów” i „Piękno Kresów”.

Pierwszy polecany jest przez znanego aktora Daniela Olbrychskiego: „(…)Nie można nie odczuwać dumy, biorąc do ręki ten album-książkę, że te perły narodziły się z polskiej kultury, mądrości i do piękna miłości. Książkę tę musi mieć w swojej bibliotece każdy miłośnik historii polskiej, poezji naszych wieszczów i prozy nie tylko Henryka Sienkiewicza. Jaka piękna potem będzie wycieczka z rodziną po tamtych okolicach. Nasza Europa otwiera się coraz bardziej…”, a drugi przez reżysera Andrzeja Wajdę: „(…)Piękno Kresów jest (…) rzewną melodią Moniuszki, trzynastozgłoskowcem „Pana Tadeusza, wierszem Słowackiego, wierszem Miłosza, powieścią Konwickiego i… modlitwą zanoszoną do Matki Boskiej Ostrobramskiej. Pokłońmy się Kresom, ojczyźnie naszej kultury(…)”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zainteresowanie naszym konkursem, a zwycięzcom gratulujemy. Mamy nadzieję, że dzięki niemu znacznie poszerzyli swoją wiedzę o życiu i twórczości Czesława Miłosza, jednego z najwybitniejszych poetów polskich. Zapraszamy do udziału w następnych tego typu konkursach zorganizowanych przez MBP.

Zwycięzcy konkursu

Grupa teatralna "Biel'Arte"