4 PORY ROKU. Czytanki Dzieciaczka

20 lutego w naszej bibliotece, kolejny raz, można było uczestniczyć w „Czytankach Dzieciaczka”. Wyprawa do biblioteki i wspólne głośne czytanie jest miłym przeżyciem dla małych czytelników. Tym razem poznaliśmy 4 pory roku. Zabawa na powitanie „W ten zimowy czas” rozpoczęła rozmowę o 4 porach roku. Jest wiosna i często pada deszcz i grzeje słońce. Dzięki temu rozkwitają kwiaty. Latem robi się znacznie cieplej i pojawiają się pszczoły i motyle. Jesienią zaczyna się ochładzać, a liście na drzewach stają się kolorowe i wieje wiatr i zrywa liście z drzew. Zima to czas mrozów, czasami pada śnieg. Niektóre zwierzęta potrafią znaleźć pod śniegiem suchą trawę. Inne korzystają z zapasów. Uczestniczki powtarzały wyliczankę „Wiosna , lato, jesień, zima” i pokazywały ruchem lot ptaka, kąpiel w rzece, tańczące na wietrze listki i lepiły bałwanka. Prowadząca spotkanie przeczytała bajkę na zimę „Na ratunek” Katarzyny Kozłowskiej oraz przedstawiła bajkę obrazkową „Drzewo” zilustrowaną przez Brittę Teckentrup. Dziewczynka i jej mama wykonały zadanie obrazkowe, „Z jakim kolorem kojarzy się Wam wiosna (lato, jesień, zima)? Czy wiecie, w jakiej kolejności następują po sobie pory roku? Zestaw książek wykorzystano do utworzenia stosików z podziałem na pory roku. Z 40 egzemplarzy uczestniczki wypożyczyły 7 do domu.

CHWILAMI CZYTAMY

Zima na ulicy Czereśniowej – Rotraut Susanne Berner (Ulica Czereśniowa)

Pory roku – Emily Bone (Młodzi Przyrodnicy)

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – Wanda Chotomska