Przystanek: Legendy

10 listopada 2011 roku odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Biblioteczne bajanie” z uczniami z kl. IV-V ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Bielawie. W dziale dziecięco-młodzieżowym Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 1 zebrali się uczestnicy warsztatów pod tytułem „Przystanek: Legendy”.

Bibliotekarka Jolanta Pawlak starała się w prosty sposób wyjaśnić dzieciom co to jest legenda. Trzeba zauważyć, że osoby o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym i znacznym nie mają umiejętności szybkiego zapamiętywania wyszukanych, długich i trudnych haseł. Dzieci tworzyły z literek słowo legenda, a następnie te, które potrafiły odczytać literki robiły to, a inne odgadywały kolory karteczek, na których były umieszczone litery. Podczas kierowanej rozmowy dorosłe uczestniczki spotkania podały przykłady legend polskich: Wars i Sawa, Hejnał Mariacki, Duch Gór, Smok Wawelski, Góra Krasnoludków. Dzieci na jedno z pytań – Czy smoki istnieją na świecie? Z przekonaniem mówiły, że tak.

Nauczycielka Agnieszka Brylińska wyjaśniła, że fantastyczne postacie z legend były wymyślane przez ludzi, aby oswajać swoje lęki przed nieznanym. Bibliotekarka Dorota Wanszewicz rozdała uczniom książki z legendami i krótko opisała, że legenda to opowieść wymyślona zawierająca elementy fantazji (cudowności) oraz prawdy historycznej. W trakcie spotkania zdążyliśmy jeszcze przeczytać romantyczną historię młodego piekarczyka Mikołaja, który pokochał Kasię – córkę znanego cukiernika z Torunia. Ojciec Katarzynki powiedział: „że weźmie ja za żonę, ten kto przyjedzie do niej karetą zaprzężoną co najmniej w cztery konie!”. Młodzieńcowi udało się wykonać karetę z piernika, która zachwycił się cukiernik. „Od tej pory przeminęło już stuleci parę, ale Toruń słynie nadal z piernikowych karet”.

Degustacja pierniczków i tworzenie szkiców ze scenkami z legend miło i słodko zakończyło nasze spotkanie. Zachęcamy do lektury legend polskich spisanych przez Wandę Chotomską, Artura Oppmana, Martę Berowską, Mariusz Urbanka, Honoratę Chróścielewską i wielu innych autorów. Dziękujemy gościom z SOSW – Oskarowi i Sławkowi za ciekawość, Tomkowi za spostrzegawczość, Kasi za radość, a Pawełkowi za spokój oraz nauczycielkom Agnieszce Brylińskiej i Dorocie Wanszewicz za zaangażowanie w nasze zajęcia.