Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie na Narodowe Czytanie 2019 wybrała nowelkę Marii Konopnickiej zatytułowaną Dym, głównie ze względu na podobieństwo poprzemysłowej architektury. Akcja Dymu toczy się w jakimś fabrycznym miasteczku, podobnym do Bielawy.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Narodowego Czytania, również i w tym roku utrzymaliśmy konwencję połączenia obrazu z czytanym tekstem. Fragmenty nowelki Dym czytają poeci związani z biblioteczną serią Sudecka poezja i proza: Maria Grabowska, Urszula Kowalewska, Krzysztof Urzędowski.

Obraz, przedstawienie multimedialne, opracował dr Rafał Brzeziński.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji Narodowego Czytania czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Miejska Biblioteka Publiczna niemal od samego początku bierze udział w tej społecznej akcji, której głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz propagowanie znajomości literatury narodowej.

Od 2016 roku biblioteka zmieniła konwencję prezentowania wielkiej literatury polskiej podczas Narodowego Czytania. Poszliśmy w kierunku łączenia obrazu z czytanym tekstem. I tak fragmenty Quo vadis Henryka Sienkiewicza czytali bibliotekarze w scenerii ruin byłego zakładu włókienniczego Bielbaw ze specjalnymi efektami ognia i dymu w tle, a film został zatytułowany Rzym się pali.

W ramach Narodowego Czytania 2017 na deskach Teatru Robotniczego odbył się spektakl teatralno-multimedialny dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W inscenizacji role czytali samorządowcy bielawscy ówczesnej kadencji.

W 2018 roku Lekturą Narodowego Czytania, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Wykorzystaliśmy fragmenty filmu Filipa Bajona Przedwiośnie, a teksty powieści Stefana Żeromskiego czytali tym razem znani i lubiani bielawianie.

Podczas obecnej odsłony akcji Narodowe Czytanie  Para Prezydencka zaproponowała do czytania  8 Nowel polskich na ósme Narodowe Czytanie.

Wspólnym mianownikiem tych utworów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Dziś teksty, które nie straciły nic ze swej aktualności, uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę, ani zapomnieć o naszej historii. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.