Przystanek: Wiersze

W piękny jesienny dzień, 3 listopada 2011 roku, do działu dziecięco-młodzieżowego Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zawitały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Bielawie. Uczniowie z kl. IV-V wraz z opiekunkami Dorotą Wanszewicz i Justyną Pawłowską przekazały pracę plastyczną „Smerfy”, aby zawiesić w naszej bibliotece. Bibliotekarka Jolanta Pawlak krótko przybliżyła temat spotkania „Przystanek: Wiersze”.

Było dużo wyliczanek, układanek i czytania wierszy. Każdy z uczestników wykonał zadanie polegające na rysowaniu 8 kółek i 8 trójkątów. Dużo radości dało odczytywanie szkiców. Dzieciom wychodziły np. zęby dinozaura, hipnotyczne oko, kosmos, pole namiotowe, pizza, ekierki, ołówek, rybka, mapa, stworek, aniołek, buźka dziewczynki, domek, Plastuś, guziki. Panie – Jolanta Pawlak, Dorota Wanszewicz i  Justyna Pawłowska  – wyrecytowały wspólnie Trójkątną bajkę Doroty Wawiłow o dziwnym królestwie, w którym wszystko, co miało kształt trójkąta przemieniło się w „bardzo dziwne okrągłe!”. W formie zabawy uczniowie przyswajali wiadomości o tym, że książka zawiera nie tylko bajki, ale również krótkie utwory wierszowane o różnej treści. Dzieci znakomicie poradziły sobie z mozaiką, układanką edukacyjną z klocków (dopasowywanie kolorów i kształtów drewnianych elementów, aby utworzyć określoną figurę). Chłopcy, Oskar i Sławek, z pamięci przypomnieli wszystkim zebranym kilka wyliczanek. Dzięki nim, sprawnie utworzyliśmy kolejkę do fioletowej skrzynki, żeby wybrać po 3 książki. Cudownie było obserwować jak dzieci przeglądają z zaciekawieniem wybrane zbiory wierszy i omawiają rysunki z okładek lub środka książek. Praktycznie przekonały się, że jest ogromna wręcz nieograniczona ilość pomysłów na wymyślanie wierszy i ilustracji. Uczniowie zdecydowali, że przeczytamy jeszcze wierszyki o psie i ogórku.

Polecamy, w tym miejscu, kilku poetów polskich piszących dla dzieci: Zofia Beszczyńska, Wanda Chotomska, Łukasz Dębski, Agnieszka Frączek, Konstanty Ildefons Gałczyński, Ryszard Marek Groński, Czesław Janczarski, Ludwik Jerzy Kern, Izabella Klebańska, Franciszek Klimek, Maria Konopnicka, Maria Kownacka, Joanna Papuzińska, Tadeusz Podleś, Irena Regina Świętochowska, Julian Tuwim, Małgorzata Zielińska.

Dziękujemy za miłe spotkanie, w ramach cyklu „Biblioteczne bajanie”, wychowankom SOSW. Czekamy na następne już wkrótce!