10 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościły dzieci z Ekologicznego Przedszkola Niepublicznego wraz z nauczycielką Lucyną Szady. Na początku spotkania przedszkolaki dowiedziały się, że miesiąc kwiecień jest pełen ważnych dni. My, zajęliśmy się Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci oraz Międzynarodowym Dniem Bobrów.

Bibliotekarka przeczytała list do dzieci całego świata, który stworzył Kęstutis Kaspravičius (ilustrator i pisarz z Litwy) pod tytułem „Książki pomagają zwolnić!”. Starszaki z zaciekawieniem wysłuchały tekstu, kilka fragmentów „W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem… Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy… Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki… życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!”.

W drugiej połowie spotkania „Kosmonauci” dowiedzieli się o święcie bobrów. Celem święta jest zwrócenie uwagi na rolę w przyrodzie i ochronę tych wielkich gryzoni. W 3 grupach, dzieci poznawały wizerunek bobra na planszach, szukały zdjęć zwierzęcia w książkach przyrodniczych i obejrzały prezentacji książek z serii o pomysłowym bobrze Kastorze Larsa Klintinga, „Mały bóbr silny jak żubr” Ariane Chottin, „Nad Pasłęką żyją bobry” Cecylia Lewandowska. Trzeba pochwalić starszaki za wiedzę, chęć uczestniczenia w zajęciach, humor. Na zakończenie zaskoczone i rozbawione wysłuchały wiersza „Bobry mówią dzień bobry!” Wandy Chotomskiej i zamiast do widzenia powiedzieliśmy sobie Bobranoc!