21 lutego w naszej bibliotece można było skorzystać z propozycji czytelniczej dla maluchów podczas „Czytanek Dzieciaczka”. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i rodzic z dzieckiem spędzają wspólnie wolny czas na czytaniu, słuchaniu i zabawach z ruchem na wybrany temat.

Tym razem zaczęliśmy od zagadki: Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy – i dlatego bardzo boją go się myszy. Wiadomo, KOT! W naszej bibliotece jest mnóstwo książek o kotach, i prawdziwe, i wymyślone historie. Prawie 100 egzemplarzy. Zapraszamy do wypożyczania. Zajęcia wypełnione były zagadkami, piosenkami o kotach (Śpiewające Brzdące, Dziecięce Przeboje) i wycinankami „4 kotki i krzesło” i „Kot i mysz” do malowania. Towarzyszyły Nam figurki z papieru - Kot w butach i Klakier. Przed czytaniem bajki „O dwóch kotach, z których jeden był czarny, a drugi biały” pochodzącej ze zbiorku „Bajki z 1001 dobranocy” Wandy Chotomskiej uczestnicy rozmawiali o kolorze sierści, ilości pazurów i zwyczajach kotów. Jak myślicie czy wizerunek kotka można wykonać z 4 kółek i kreseczek? W Polsce, chcąc przywołać kota najczęściej wołamy „kici kici”, ale można inaczej „here-kitty-kitty-kitty” (USA), „micio micio miciolino” (Włochy), „minu minu minu” (Francja), „neko-chan oide” (Japonia), „puss-puss-puss” (Australia).

Nasze propozycje książek do przeczytania obowiązkowego – „Felek Kartofelek i jego przyjaciele” Maciej Bennewicz, „Kot ty jesteś?” Marcin Brykczyński, „Kot Prot znów gotów do psot!” Dr. Seuss, „Kocioludek długowłosy” Etgar Keret, „Ja, Bobik czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem” Ewa Kozyra-Pawlak, „Kotek Mamrotek” Piotr Olszówka, „O kocie, który został czarodziejem” Anna Onichimowska, „Koty łobuziaki” Serena Riffaldi, „Gdybym był kotem” Paloma Sánchez Ibarzábal, „A każdy widział kota” Brendan Wenzel.