15 listopada w naszej bibliotece odbyły się zajęcia z cyklu „Czytanki Dzieciaczka”. Było i poważnie i zabawnie. Bibliotekarka zaproponowała uczestnikom temat „Kolory Polski”. Jak udało się zainteresować maluchy naszym krajem dawniej i dziś?  Rozpoczęliśmy od czytania wiersza „Polska mowa” Władysława Bełzy i słuchania piosenek dla dzieci „Orzeł” oraz „Kolory Polski” z serii „Nutka” Adriany Anny Miś. Dzieci chętnie rozmawiały o kolorach Polski w zmieniających się porach roku. Najważniejsze to dwa kolory, które można zobaczyć na fladze. Tworzyliśmy je z kartek papieru -BIAŁE I CZERWONE – a na końcu po połączeniu wyszła nam ogromna flaga Polski.

„Czytanki Dzieciaczka” to przede wszystkim głośne czytanie, tym razem uczestnicy poznali wersję obrazkową warszawskiej syrenki Joanny Zagner-Kołat. Książeczka oszczędna w słowa i cudownie zilustrowana. Teksty literackie polskich poetów i pisarzy i rysunki polskich ilustratorów wyszukane w księgozbiorze dla najmłodszych czytelników przybliżają czasy dawnej Polski (legendy, postacie historyczne, przyroda). Kolorowe i mądre teledyski „Piosenka młodego patrioty” i „Smok Wawelski” przybliżyły jeszcze dokładniej bajki o smoku, księżniczce i szewczyku Dratewce. Symbolem związanym z Polską jest ORZEŁ. Wszyscy tworzyliśmy orły ruszające się za pomocą naszych rąk i nóg. Zabawa była przednia.

Każdy z nas, Polaków, małych i dużych, może dopisywać historie o bliskich mu miejscach i ludziach. Dla najmłodszych polecamy do czytania z rodzicem książki uznanych autorów: Wanda Chotomska, Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Stanisław Jachowicz, Czesław Janczarski, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Ewa Szelburg-Zarembina i wielu innych.